Avustralya’daki Medowie Hrıstiyan Okulu Harry Potter serisini yasakladığını açıkladı. Yasağın gerekçesi ise, serinin çocukları okuldan soğutma ihtimali…

Yasaklama kararı, okulun bulunduğu New Castle şehrinde yapılan Kitap Haftası öncesinde alındı. Kitap Haftası etkinlikleri çerçevesinde çocukların okula bir günlüğüne sevdikleri bir edebi kahramanın kostümleriyle gelmeleri istenmişti. Ancak Medowie yetkilileri velilere birer mektup göndererek, Harry Potter serisinin okulda yasaklandığını, dolayısıyla çocukların Harry Potter’daki kahramanların kostümleriyle okula gelemeyeceklerini bildirdiler.

Yasaklama kararının duyulmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan okul müdiresi Samatha Van de Mortel, Harry Potter serisinde anlatılan cadı ve büyücülerin Hrıstiyanlığın değerleriyle uyumsuz olduğunu söyleyerek, “Bu karakterler bizim yüceltmek istediğimiz değerleri temsil etmiyor, biz Hrıstiyani değerler çerçevesinde eğitim veriyoruz” dedi.

Okulda yapılan etkinliklerin öğrencilerin yanı sıra, henüz okula başlamayan çocukların da katılımına açık olduğunu söyleyen Van de Mortel, “Dürüst olmak gerekirse çocukların bu kadar korkunç karakterler görüp okuldan soğumalarını da istemedik” diye konuştu.

Ancak Harry Potter kahramanlarının yasaklı oldukları okul etkinliğinde Anakin Skywalker, The Mad Hatter, Çılgın Şapkacı ve Kurabiye adam gibi karakterlerin gözükmesine izin verildi. Bayan Van de Montel, Harry Potter serisinin içeriğindeki cadı ve büyücü anlatımları nedeniyle yasaklandığını, ayrıca serinin uluslararası pedagoji tartışmalarına da neden olduğunu söyledi. Çocukların evde ne okuduklarına karışmadıklarını söyleyen Van de Montel, “Ancak okulda hakkında bu kadar tartışılan kitapları bulundurmuyoruz” dedi.

Medowie’nin Okul Aile Birliği Başkanı Lisa Taylor da söz konusu yasağın gerekçelerinin pek de anlamlı olmadığını söyledi. Taylor velilerin durumu nasıl karşıladıklarını şöyle özetledi: “Cadılar Bayramı öncesinde bütün şehir grotesk kostümlerle doluyor. Ve üstelik bizim kültürümüzde bütün bunlar kutlama literatürünün bir parçası. Bununla birlikte aileler okulun çocukları tartışmalı bir kitabı okumaya zorlamamasından mutlular. Böyle bir durumda çocuğumun neyi okuyup neyi okumayacağına kendim karar vermek isterim.”

Kaynak: The Herald