Greenpeace “Yemezler” kampanyasına devam ediyor. Mersin Limanı’nda yakalanan genetiği değiştirilmiş pirinçler için çağrıda bulunan örgüt “Yediklerimizde şaibe istemiyoruz” diyor.

Örgüt çağrı metninde “Geçen sene hep beraber “Yemezler” dedik, gıda amaçlı GDO başvurularının geri çekilmesini sağladık. Kampanyayı kazandık kazanmasına ama GDO’lar yine Türkiye’nin kapısına dayandı” diyor. 

Açıklama şöyle:

“Bu skandal ilk patladığında sorumlu bakanların hepsi ayrı telden çaldı. “Nakliyat sırasında bulaştı”, “Soyadan bulaştı” diyerek hepimizi uyutmaya çalıştılar. Sonuçta yapılan testler “bulaşma” olmadığını ve pirincin genetiği değiştirilmiş olduğunu kanıtladı.

Bununla da kalmadı… Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı şimdi de “bulaşma” adı altında GDO’ları soframıza getirecek 3 maddelik bir yasa tasarısı hazırladı. Bu tasarı meclise gelirse GDO’lar yeniden gıdamıza girer.

“GDO’lara ben de karşıyım” diyen ve GDO’lu yemle beslenen hayvanların ürünlerinin etiketleneceği sözünü veren Bakan Mehdi Eker’in mevcut yasayı esnetme çabası kabul edilemez. GDO yasasının esnetilmeye değil sıkılaştırılmaya ihtiyacı var.

Artık yeter! Yediklerimizde şaibe istemiyoruz.”