İlk sayı sorumuzu yayın koordinatörümüz Gökçe Altunay sordu. Bu alanda cevaplanmasını istediğiniz sorularınız için biz@uzuncorap.com adresini kullanabilirsiniz. Gökçe gibi uzun uzun sormanıza gerek yok tabii 🙂

“BBC’nin web sitesinde yayınlanan bir haber kafamı karıştırdı. İngiliz Tıp Dergisi’nde yayımlanan bir araştırmaya göre, bebeğin göbek kordonunu biraz bekledikten sonra kesmenin pek bir yan etkisi yokmuş.  Haber, bunun bebeğin demir eksikliği anemisi yaşaması riskini azalttığını öne sürüyordu. Daha sonra epey bir yerde tartışıldı bu Türkiye’de de. Siz ne dersiniz?”

 

 

 

Prof. Barbaros Ilıkkan’ın cevabı:

Normal bir doğum sonunda umbilikal kordon içindeki damarlarda dolaşım 40-60.saniyelerde normalin %20’sine düşer ve dakikalar içerisinde kapanır. Doğum anında bebeğin plasentaya göre aşağıda tutulması  kan akımını devam ettirir. Ve bebeğe geçen kan miktarı artar, yukarıda tutulması ise azaltır.

Her iki durum da normal kabul edilemez. Bebeğe fazla kan gitmesi nedeniyle dolaşımda eritrosit sayısının artması, akışkanlığı azaltır ve dokularda dolaşım yavaşlar. Bunun sonucu olarak oksijen ulaşımı azalır. Beyin, böbrek, bağırsaklarda yenidoğan döneminde ciddi hasarlara neden olabilir. Tam tersine az kan gitmesi ise erken dönemde kansızlık nedeni olabilir.

Yenidoğan dönemi ve yaşamın ilk  ayları vücut kan değerleri açısından farklı dinamikler içerir. Normal koşullarda bebek erişkine göre yüksek hemoglobin düzeyiyle doğar. Yaşamın ilk 2-3 ayında en düşük düzeyine iner. Sonra tekrar yükselerek erişkin düzeyine ulaşır.Bu dönem süt çocuğunun doğal kansızlığı olarak tanımlanır ve normaldir.  Bu süreçte içinde demir içeren kan hücreleri ortalama 80 gün olan yaşam sürelerinin sonunda parçalanarak yerlerini kemik iliği tarafından üretilen yeni kan hücrelerine bırakırlar. Parçalanan kan hücrelerinden arta kalan demir vücut tarafından tekrar kırmızı kan hücresi yapımında kullanılabilir. Bu nedenle göbek kordonunun geç kesilmesi  vücuttaki demir deposunu arttırarak ek yarar sağlayacaktır.

Demir vücudumuzda en çok kullanılan metallerden biridir ve özellikle yaşamın ilk iki yılı gibi büyümenin hızlı olduğu dönemlerde gereksinim daha fazladır. Yaşamın ilk altı ayında bebeğin gereksinimi; karaciğerinde doğum öncesi depolanan demir ve anne sütü içerisinde az da olsa daha kolay emildiği için biyoyararlılığı yüksek demir sayesinde karşılanabilir. Altıncı aydan itibaren dışarıdan demir desteği şarttır. Ek besinlere geçişte demirden zengin gıdaların kullanımına özen gösterilmelidir.

Göbek kordonunun geç kesilmesi bu sürece kullanılacak eritrosit miktarını arttırarak yarar sağlayabilir, Ancak bu yarargelişebilecek komplikasyonların artan sıklığı ve yaratacağı sorunlar  nedeniyle kabul edilebilir değildir.

 

Habere ulaşmak için tıklayınız.