Gebelik süresince uykunuzun kalitesi çok önemli. Fakat bu kaliteyi sağlamak için hangi pozisyonda nasıl uyuyacağınızı da bilmeniz gerekiyor. Bedeniniz gözle görünür bir değişim geçirirken, uyku pozisyonlarınız da değişebilir…

Evvela endişelerinizi elden geçirelim. Kafanız sabahlara kadar meşgul: “Acaba çocuğum sağlıklı olacak mı?” İlk aylar boyunca: “Kız mı, erkek mi?”… Doğum yaklaşırken giderek şiddetle: “Bu sorumluluğa hazır mıyım?” Ve daha binlercesi… Ancak bütün bunları bir yana bırakıp uykuya geçmeniz ve mümkün mertebe huzurlu uyumanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için çok önemli.

İlk üç ay boyunca uyku problemleri

İlk üç ay dinlenmeye çok ihtiyacınız olacak. Sabah, öğlen ve akşam bulantıları, vücudunuzun yeni tanıştığı bazı hormonlarla macerası ve alışkanlıklarınızın değişmeye başlaması sizi yoracak. Bu arada bedeninizi yeniden keşfedeceksiniz. Mesela tuvalete gitme isteğiniz eskisinden çok daha sıklaşacak. Uykunuzu önemsiyorsanız, uyku saatiniz yaklaşırken aldığınız sıvı miktarını azaltabilirsiniz. Böylece tuvalet ihtiyacı nedeniyle uykunuz bölünmez.

Gün içerisinde bulduğunuz her yerde şekerleme yapabilecek durumdaysanız ne mutlu size. Çünkü sık sık uyku bastıracak ama öyle uzun saatler uyumanızı gerektirecek bir durum da söz konusu olmayacak. Evdeyseniz ne güzel. Değilseniz ne yapıp edip başınızı masanıza yaslayıp şekerleme yapabileceğiniz o 20 dakika molayı ayırın kendinize.

Gebeliğin ilk üç ayı boyunca en çok ihtiyaç duyduğunuz şeylerden biri de rahatlık hissi olacak. Ne giydikleriniz ne üzerine oturduğunuz koltuklarınız size o eski rahatlık hissini vermiyorlarmış gibi gelecek. Hatta hep uyuduğunuz pozisyonda uyumak da mümkün olmayacak belki. Bu durumda etrafta yastık bulundurmayı ihmal etmeyin. Bir müddet sonra yastıklardan nasıl yararlanacağınızı bedeniniz size hiç düşünmeden söyleyecek.

İkinci üç ay

Zaman ilerledikçe, uyku problemi de farklı şekillerde çıkacak karşınıza. Şimdi artık o yastıklara daha çok ihtiyacınız var. Yatağınızın etrafında, televizyon izlediğiniz ya da kitap okuduğunuz kanepede büyüklü küçüklü birkaç yastık mutlaka bulundurun. Bu konuda uzmanlaşmış kimi firmalar özellikle gebelik döneminde kullanılmak üzere tasarlanmış yastıklar bile üretiyorlar. Ancak siz birkaç farklı ebatta yastığın da aynı işi gördüğünü fark edeceksiniz.

Üçüncü üç ay

Son dönemeçtesiniz. Maraton bitmek üzere. Ve bedeninizi rahat ettirmek de giderek zorlaşıyor. Az kaldı biraz daha sabredin. Eğer hava sıcaksa uyumadan önce ılık duş alın. Ayaklarınızı tuzlu, soğuk suda tutarak sızlama ve yanmanın üstesinden gelin. Akşam üstü mümkünse bir miktar yürüyün ya da yoga yapın. Eğer kışsa odanızı fazla ısıtmamaya çalışın. Oda sıcaklığında olması kafi, böylece gece terleyip uyanmanıza gerek kalmaz. Mümkünse gene yürüyüşünüzü yapın ya da evde yapabileceğiniz hafif egzersizler öğrenin.

İpuçları

Sağınıza dönerek ya da sırtüstü uyumanızda hiçbir sakınca yok.

Sola doğru dönerek uyumanız halinde kan basıncı yükselir ve bebeğinizin böbrekleri daha fazla çalışmaya başlar. Bu da el, ayak ve koltuk altlarınızda terlemeye neden olabilir.

Sürekli ve sadece sırt üstü uyumayın. Çünkü bu bütün yükün sırtınıza yüklenmesine neden olur. Bu da fazladan sırt ve kas ağrıları demektir.

Julie Bielenberg, sheknows.com