Berkeleyli anne-babaların birbirleriyle haberleşmenin yanı sıra şakalaşıp eğlendikleri UC Berkeley Parents Network eğlenceli bir test hazırlamış… Konu anne ya da baba olmaya ne kadar hazır olunduğu… Bir tür “Survival” sınavı gibi duran testi okumaya ve uygulamaya başlamadan önce söyleyelim sonra arıza çıkmasın; beklenmedik sonuçlarla karşılaşabilirsiniz!

Ebeveynliğe hazır olup olmadığınızı nasıl bilirsiniz?

Birinci aşama

Oturduğunuz koltuk ya da odanın perdelerine bir miktar fıstık ezmesi sürün. Şimdi de ellerinizi nemli saksı toprağına bulayıp duvarlara elleyin.

Koltuk minderinin arkasına bir adet balık kılçığı yerleştirin ve bütün yaz boyunca orada kalmasını sağlayın.

55 kutu Lego alın. Lego yoksa yerine kırık cam parçaları ya da çatı kiremiti kullanabilirsiniz. Bir arkadaşınızı da çağırıp bütün malzemeyi evin her yerine dağıtın. Gözlerinizi bağlayın ve banyo ya da mutfakta yolunuzu bulmaya çalışın. Çığlık atmayın, gecenin yarısında uyuyan bebeği uyandırmak istemezsiniz.

Manav testi

Bir ya da iki kuzu veya oğlak alın ve birlikte manava gidin. Sürekli gözünüz üstlerinde olsun ve yedikleri her şeyi ödemeyi de unutmayın.

Giyim testi

Battal boy bir elbise alın, giyip mutsuz olun ve bir ahtapot olduğunuzu düşünün. Küçük bir çanta alıp içine girin ve bütün kollarınızın çantaya girdiğinden emin olun.

Beslenme testi

Kocaman bir süt kavanozu alın. Yarısını suyla doldurun. Kavanozu tavana astığınız bir çengel ve iple sallandırın. İçine kaşık dolusu mama koymaya çalışın, ama bu arada beslediğiniz şeyin bir uçak olduğunu hayal edin. Şimdi de kavanozun içindeki her şeyi yere dökün.

Gece testi

Küçük bir çamaşır torbası edinip içini kumla doldurun. Torbayı bir miktar suyun içine yatırın. Akşam saat 8.00’de torbayı kucağınıza alıp saat 9.00’a kadar vals yapın. Torbayı bir yere koyup, saatinizi 10.00’a ayarlayın. Alarm çaldığında kakıp aynı işlemi tekrarlayın, bu esnada daha önce duyduğunuz bütün şarkıları söyleyin. Bu işlemi sabah saat 04.00’e kadar tekrarlayın. Sonra alarmı sabah 5.00’e kurun. Kalkıp kahvaltınızı yapın. Bu işlemi tam beş yıl boyunca tekrarlayın. Aynı zamanda neşeli görünmeye çalışın.

Fiziksel test

Kocaman bir armut koltuk alıp içini kuru fasulyeyle doldurun ve giysilerinizin önüne yerleştirin. 9 ay boyunca orada bırakın. Şimdi fasulyelerin yüzde 10’unu tahliye edin.

Bir gazete alın. Eve gidip son kez sessizce okuyun.

Son ödev

Küçük çocuk sahibi bir çift bulun. Onlara bir çocuğun nasıl disipline edileceği, ona nasıl sabır ve hoşgörü gösterileceği, tuvalet ve yemek eğitiminin nasıl verileceği konusunda fikirlerinizi anlatın. Hangi konularda kendilerini geliştirebileceklerini söyleyin. Ayrıca çocuklarını vahşice büyütmemeleri konusunda nasihatlerde bulunun.

Tecrübenin tadını çıkartın. Çünkü bütün soruların cevaplarını bildiğinizi sandığınız son günleriniz bunlar…

Kaynak: UCB Parents Jokes & Quotes