Gezi direnişi sonrası parklarda oluşan park forumları Barış İçin El Ele Forumlararası Çalışma Grubu’nu oluşturdu ve 1 Eylül’de herkesi barış için el ele vermeye çağırıyor.

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde saat 13.00’de İstanbul’da pek çok noktada buluşacak olan insanlar saat 13.30 ve 14.00 arasında insan zinciri oluşturacak.

Barış İçin El Ele Forumlararası Çalışma Grubu’nu çağrı metninde şu ifadeler yer alıyor:

“Gezi ruhunu yaşatan forumlar olarak, barış ve huzur içinde bir arada yaşadığımız, şiddet, zulüm ve baskının olmadığı özgür bir dünya için el ele veriyoruz. Bizlere dayatılan hiçbir ayrımcılığı kabul etmiyor, mahallemizden başlayarak tüm Türkiye’de, sağımızda solumuzda kim varsa, inancına, diline, ırkına ve cinsiyetine bakmadan elini tutuyoruz.

“Parklardan sokaklara, Eminönü’nden Sarıyer’e, Kadıköy’den Kartal’a, İstanbul’dan tüm Türkiye’ye uzanıyoruz. Biz, evrensel değerlere saygıyı benimsemiş insanlar olarak sadece ülkemizde değil, bölgemizde ve tüm dünyada sevgi, barış ve huzur içinde yaşamak amacıyla, Taksim’den Dikmen’e, Rojava’dan Halep’e, Adeviye’den Tahrir’e, Gazze’den Doğu Türkistan’a, bütün dünyaya ilham veriyoruz, umut oluyoruz!”
Etkinlik sosyal medyada da ileti, fotoğraf ve videolarla da sürecek. Buradaki paylaşımlar “Barış için el ele veriyorum çünkü…” diye başlayacak.

“Gezi ruhuyla birbirimizi incitmeden eşit ifade hakkımızın olduğu bir alan yarattığımızı unutmayarak 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde el ele verecek herkesin, her topluluğun “Barış için el ele veriyorum çünkü…” diye başlayan cümlenin sonunu kendisinin getirmesinin zenginliğimiz olduğuna inanıyoruz. Sen de bu cümleyi ister yazıyla, ister resimle, ister videoyla tamamla ve herkesle paylaş.

“Hepimizin kendi nedenleri var. Flamanı, sembollerini evde bırak. Barış için sen ‘’Sen ol’’ gel!”

Rotalar:

Avrupa yakası: Sarıyer’den Eminönü’ne sahil şeridi – bir kol Taksim’e uzanacak, Gümüşsuyu’ndan tekrar sahile bağlanacak

Anadolu yakası: Üsküdar’dan başlayıp Karacaahmet’i geçerek sahile bağlanacak, Kadıköy’den Kartal’a uzanacak – bir kol Bağdat Caddesi’ne uzanacak.

* Toplanma noktaları için tıklayın.

bianet