Uzmanlar uyarıyor. Çocuğunuz obezse bunun nedeni uyku apnesi olabilir ve eğer uyku apnesinden şikayetçiyse nedeni obezite olabilir!

ABD’de faaliyet gösteren Northshore Uyku Hastanesi’nin kurucusu Dr. Lisa Shives, çocuklarda uyku apnesi ve obezite bağlantısı üzerine yaptığı araştırmalarını geçtiğimiz günlerde CNN’de yayınlanan bir makaleyle ortaya koydu.

Yayınlanan makalede Shives, geçtiğimiz on yıl içerisinde uyku apnesi hastalığına sahip çocukların profilinde önemli bir değişiklik gerçekleştiğini belirtiyor. Northshore Uyku Hastanesi’nde gerçekleştirilen araştırma, klasik uyku apnesi hastası çocukların bundan on yıl öncesine kadar genellikle cılız çocuklardan oluştuğunu ancak günümüzde bu ağırlığın obez çocuklara doğru kaydığını ortaya koyuyor.

Shives; obez çocuklardaki uyku apnesinin zayıf çocuklara oranla farklı belirtiler gösterdiğini söylüyor. Uyku apnesinden şikayetçi zayıf çocuklar gün içinde uykulu olmanın aksine hiperaktif ve dikkatsiz davranışlar sergilerken, obez çocuklarda ise geceleri horlama ve gündüzleri bitkinlik gibi belirtiler ön plana çıkıyor.

Obez çocuklarda görülen bu rahatsızlığın bademciklerin yağlı dokular nedeniyle genişlemesinden kaynaklandığını vurgulayan Shives, ameliyatın uyku apnesi sorunun çözümünde ancak yüzde 50 oranında başarılı olduğunu belirtiyor. Ameliyat yoluyla iyileşmeyen çocuk hastalarda Sürekli Pozitif Havayolu Basıncı tedavisi uygulanıyor.

Shives  makalesinde ayrıca obezitenin ve uyku apnesinin birbirini tetikleyen sorunlar olduğunu vurguluyor ve uyarıyor, “Çocuğunuz obezse bunun nedeni uyku apnesi, eğer uyku apnesiyse bunun nedeni obezlik olabilir”.