Çanakkale’de düzenlenen uluslararası çocuk bienalinin sergisi Kasım’da açılacak. Sergiye katılmak isteyen çocuklar 1 Kasım’a kadar çalışmalarını gönderebilir.

Türkiye’den ve dünyadan çocukların sanat çalışmalarıyla bir araya geldiği Arkadaşım Bienal/Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali’nin sergisi 17 Kasım‘da açılıyor.

Çocukların sergide yer alacak çalışmalarının en geç 1 Kasım 2012’ye kadar bienal yetkililerine gönderilmesi gerekiyor.

5-15 yaş aralığındaki çocukların işleriyle katılabildiği sergiyi tüm çocuklar ücretsiz olarak izleyebilecek.

Arkadaşım Bienal çerçevesinde, sergi süresince dans, müzik pandomim, tiyatro, video gösterileri ve çeşitli atölyelerle şekillenen sanatçı buluşmaları gibi birçok paralel etkinlik de düzenlenecek.

Arkadaşım Bienal sergisi 16 Aralık‘a kadar açık kalacak.

Ocak ayından bu yana bienal çerçevesinde yürütülen çalışmalara, kimi iş göndererek kimi atölyelere katılarak yurtiçinden ve yurtdışından yaklaşık beş bin çocuk dahil oldu.

Farklı malzemelerle üretim

Çocuklar, gençler ve eğitmenlerin farklı sanat disiplinleriyle, farklı malzeme, teknik ve ifade biçimleriyle tanışması ve özgün işler çıkarmasını amaçlayan Arkadaşım Bienal’de bugüne kadar yüze yakın atölye çalışması yapıldı.

Atölyelerde bazen Gaudi, Friedman, Haring gibi çeşitli sanatçıların işlerinden yola çıkarak sanat üzerine sohbet edildi, bazen çocuklar hayallerindeki oyun arkadaşlarını “küçülen kağıt” adında değişik bir malzeme üzerine resmetti. Bazen toplumsal cinsiyet ayrımcılığı gibi konulardaki çalışmalarıyla tanınan Cindy Sherman gibi sanatçılarla ilgili çalışmalar, bazen ışıkla boyama, stencil gibi tekniklerin ve zıplayan hamur, küçülen kağıt, patlak mısır gibi farklı malzemelerle üretim yapıldı.

Arkadaşım Bienal’e Türkiye dışından İngiltere, Rusya, Polonya, Çin, Belçika, Almanya, Fransa, Litvanya, Amerika Birleşik Devletleri, Belçika, Portekiz, Yunanistan, Avusturya, KKTC ve Filistin; Türkiye’den de birçok kentten kişi ve kurum katılıyor.

Bienal ve sergi hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Kaynak: Bianet