Çocukken her gün dışarıda oynardık çünkü dışarıda oyun oynamanın bizim için iyi ve faydalı olacağı söylenirdi.

Bir kurbağayı yakalarken duyduğumuz korku ve bir ağaca çıkarkenki mutluluğumuz nedeniyle o sırada dışarıda oynamanın üzerimizdeki etkisini ve sağladığı yararları fark edemedik. Ve hatta ailelerimizin de dışarının bizim için neden bu kadar iyi bir oyun alanı olduğu konusunda tam olarak bir fikri yoktu.

80’li yıllara döndüğümüzde bir grup araştırmacı, doğanın, aklımızı ve organlarımızı etkilediğini ortaya çıkardı.

Bugün, doğanın herkes için yararlı olduğunu ortaya koyan bilimsel kanıtlar mevcut. Kentlerde, kapalı alan kültürüne bağlı bir şekilde ve yeni teknolojik harikaların bitmek bilmeyen akışı sonucunda kendimizi doğadan kendimizi uzaklaştırmış olabiliriz ama doğayı içimizden çıkarmak hiçbir zaman mümkün olmayacak.

Peki dışarıda, doğayla iç içe vakit geçirmenin çocuğunuza yararı tam olarak nedir?

Bu gerçekleri göz önünde bulundurun:

1. Dışarıda oyun oynayan çocuk obezite ve kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarını önleyen fiziksel aktivitelerde bulunur.

2. Doğa zengini okullarda okuyan çocuklar daha sakindir ve derslerine, doğadan uzak, şehir içinde yer alan okullarda eğitim gören öğrencilerden daha çok yoğunlaşır.

3. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanısı konulan çocuklar doğada vakit geçirdikten sonra hastalıklarının belirtilerinin önemli ölçüde azaldığı görülür.

4. Doğal ortamlarda düzenli olarak oynamak çocuklara çeviklik, denge ve koordinasyon gibi daha gelişmiş motor becerileri sağlarken doğayla iç içe olan çocuklar daha az sıklıkta hasta olur.

5. Dışarıda oynayan çocuklarda kemikleri ve bağışıklık sistemini güçlendiren D vitamininin daha yüksek düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır.

6. Daha fazla meyve ve sebze tüketen çocuklar gelecek yıllarda daha sağlıklı bir yaşam tarzı oluştururlar.

7. Dışarıda oyun oynayan çocukların yaratıcı oyunlarla daha çok ilgili olduğu ve başkalarıyla daha fazla etkileşim içerisinde olduğu görülmüştür.

8. Açık derslikler veya çevre eğitiminin diğer formlarını sunan okullarda eğitim gören çocuklar merkezi sınavlarda daha başarılı olurlar.

9. Doğal dünya ile düzenli bir temasa sahip olarak yetişen çocukların gelecekte doğayı korumaları daha muhtemeldir.

10. Doğal ortamlarda oynayan çocukların zorbalık yapma ihtimalleri daha azdır.

11. Doğada oynayan çocukların konsantrasyon ve öz-disiplin testlerinde daha yüksek puan aldığı kanıtlanmıştır.

12. Doğal dünya ile iç içe olan çocuklar daha güçlü bilinç, mantık ve gözlem becerileri geliştirirler.

13. Dışarıda oynayan çocuklarda daha az miyop görülür ve bu çocuklar gelecekte büyük bir olasılıkla gözlük kullanmazlar.

İşte, siz de çocuk ile doğa arasındaki ilişkinin etkisini gördünüz.

Doğada daha fazla zaman geçirmeye ve çocuğunuzu da doğal bir ortama dahil etmeye ne dersiniz?