Çocuğunuzun ateşini ölçmenin pek çok yolu vardır. Akla gelen ilk soru şu oluyor tabii: Peki bunun için ne tür bir ateş ölçer seçmek gerekir? Amerikan Pediyatristler Akademisi civalı ateş ölçerleri çöpe atın, diyor. Çünkü bu camdan ateş ölçerler kırılabilir ve buharlaşan civa solunumla ciğerlere gidip zehirlenmeye sebep olabilir. Dolayısıyla dijital elektronik ateş ölçerler çok daha sağlıklı bir seçim.

Dijital cihazlarla ağız ya da rektumdan ölçüm yapılabilir. Her cihazda olduğu gibi, bazı dijital ateş ölçerler diğerlerine göre daha doğru ölçüm yapmaktadır. Üretici talimatlarını iyice okuyun ve ateş ölçerin iyi ayarlanıp ayarlanmadığından emin olun.

Kulak ateş ölçerleri ise tavsiye edilen diğer bir seçenek. Ancak ne kadar doğru ölçtüğü cihazın kulak zarına ne kadar ışın yollayabildiğine bağlı. Bazen kulak kiri veya kulak kanalının ince ve kıvrımlı yapısından dolayı güvenilir bilgi elde etmek zorlaşıyor. O yüzden pediyatristler anne-babaların diğer dijital elektronik ateş ölçerleri yeğ tutmasını tavsiye ediyor.

Her kullanımdan önce, ateş ölçeri sabunlu ılık suyla ya da kolonya ile dezenfekte edin, sonra da serin suyla durulayın.

Rektumdan yapılan ölçümlerde dijital ateş ölçeri açın ve ince başlığını azıcık vazelinle kayganlaştırın. Çocuğunuzu, dizinize ya da sabit duran bir yere yüzüstü ya da yüzükoyun yatırın (yüzükoyunsa bir elini sırtına yerleştirin, yüzüstüyse bir elinizle çocuğun ayaklarını göğsüne doğru yukarı kırın, serbestte kalan elinizle de poposunu tutun). Sonra nazikçe ateş ölçerin ince başlığını rektumun içine doğru 1,5 satimetre kadar sokun. Dikkat edin, bu uzunluk 2,5 santimetreyi geçmesin. Bir dakika boyunca ya da cihaz sesli veya ışıklı sinyal verene kadar ateş ölçeri içeride bekletin. Süre dolunca ateş ölçeri geri çekip ekrandaki rakamı okuyun. Unutmayın ki rektum ya da ağızdan ateş ölçmek koltuk altından yapılan ölçümden daha doğru sonuç verecektir. Ağızdan ve rektumdan ölçüm yaptığınız ateş ölçerler ayrı olsunlar. Gerekirse karıştırmamak için cihazları ayrı ayrı etiketleyin.

4-5 yaşındaki çocuklar için ağızdan ölçüm de yapabilirsiniz. Ateş ölçeri açtıktan sonra ince ucunu çocuğunuzun dilinin altına, ağzının arka tarafına doğru yerleştirin. Çocuğunuzdan ağzını kapamasını ve ateş ölçeri oynatmamasını isteyin. Bir dakika geçtikten sonra ya da sesli veya ışıklı sinyali gelince cihazı çocuğunuzun ağzından çıkarıp ekrandaki rakamı okuyun.

• Bunların dışında temporal arter ateş ölçerleri de mevcuttur. Bu ateş ölçerleri kullanarak çocuğunuzun ateşini o uyurken bile ölçebilirsiniz. Ancak, bu cihazlar piyasaya yeni çıktığından, yeterince doğru ölçüp ölçmedikleri halen tartışma konusu.

Kaynak