Belgeselleri ile tanıdığımız, şimdiye kadar yurt içinde iki çocuk kitabı basılmış ve yurt dışında da çeşitli sanat müzelerinin kitaplıklarında yer alan “Pen in the Park” adlı bir kitabı da bulunan Raşel Meseri’nin Nisan ayında Habitus Yayınevi tarafından basılan “Can’lı ve Işıl’tılı Maceralar” çocuk kitapları serisinin üçüncü kitabı “Dikkat Hayalleriniz Çalınabilir!”, tüketimi arttırmak için çocukların hayallerinin çalındığı ve çocukların içine düştükleri bu uğursuz durumdan kurtulma mücadelesini anlatıyor.

Daha önce yayımlanan ve küresel iklim değişikliğini distopik bir dünyada yaşayan Can ile Işıl’ın bu toplumsal yıkımdan kurtulma maceraları üzerinden anlatan “Enerji İmparatorluğu” ve çocukların semtlerinde buldukları gizemli bir yumurtanın sırrını çözmelerini konu alan “Yumurtanın Sırrı” kitaplarının ardından, “Dikkat Hayalleriniz Çalınabilir!” yeni bir macera ile çocuk okurların karşısına çıkıyor.

Kitap, çocukların yararına araştırma yaptığını iddia eden tıbbi bir merkezin onlar üzerinde yaptığı deneylerden sonra çocukların tuhaflaşması ve ailelerin bu durumdan kaygılanıp bir şeyler yapmaya karar vermesiyle başlar. Olayların gelişmesiyle birlikte sözü edilen merkezin, esasen çocukların renkli ve yaratıcı hayallerini yeni üretimlerde kullanmak isteyen kötü niyetli kurumlara kâr amaçlı satmakta olduğu anlaşılır.

Can ve Işıl yapılan deneylere maruz kalmış ve hayalleri çalınmış çocuklardandır. Ancak, aileleri onların düzelmesi için bir plan yapar. Bu esnada Can’ın köpeği Joker’in çalınmasıyla birlikte çocuklar hem bu tuhaf durumdan kendilerini sıyırmayı başarıp Joker’i kurtaracak, hem de hayal hırsızlığı kumpasını ortaya çıkaracaklardır. Can ve Işıl’ın bu öyküde en büyük yardımcıları, ay saçlı Pamuk Nine, geveze papağan Gurultu, süsüne düşkün Punk köpek Palto ve elbette Can’ın köpeği akıllı ve sucuksever Joker olacaktır.

Kitabın birbirinden kopmaz iki kahramanı olan Can ve Işıl yaşadıkları evin, gittikleri okulun ve oyun oynadıkları sokakların aslında dünyanın ta kendisi olduğunun farkında olan çocuklar.

Dünyada olan biten her türlü olayın yaşamlarına, olumlu veya olumsuz, sızacağını biliyorlar. Bu nedenle, sadece kendilerini değil başkalarını da ilgilendiren olaylar ve sorunlara tam bir cesaretle balıklama atlayıp, kendilerini hayali olsa da hayalci olmayan maceralar içinde buluyorlar. “Can’lı ve Işıl’tılı Maceralar” serisi, fantastik-macera türünde kaleme alınmasına rağmen, finallerindeki sürpriz gelişmelerle, olayların gerçekte yaşanıp yaşanmadığına dair kışkırtıcı bir merak ve tartışma isteği oluşturmaya çalışıyor. Zengin bir olay örgüsü ve sürükleyici yan karakterleri ile “Dikkat Hayalleriniz Çalınabilir!”, çocukların “eğlenceli çocuksuluğu” kadar, akıl yürütme alışkanlıklarına, toplumsal olaylara duydukları ilgiye ve onları mantık ile hayal gücünü birleştirerek çözme becerilerine vurgu yapıyor.

Toplumsal konuları mizahî bir dille irdeleyen bu kitabı ilk öğretim çağındaki çocukların ilgiyle okuyacağını düşünüyoruz. Ayrıca, Ahemt Söğütlüoğlu’nun yaptığı çizimlerin kitabın sürükleyiciliğine katkıda bulunduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, Raşel Meseri’nin daha önce yurt dışında basılmış olan “Pen in the Park” kitabı yakın zamanda Fransızca olarak raflarda yerini almayı beklerken, Mayıs ayında Habitus Yayınları tarafından da Türkiye’de Türkçe, Kürtçe ve Ermenice olarak üç dilde basılacak.

***

Yazar: Raşel Meseri

Yayınevi: Habitus Yayıncılık (Habitus Minör Serisi)