Her ikimiz de çalışıyoruz, vaktimiz çok dar. Sabah kalktığımız andan itibaren hızlandırmamız ve pratikleştirmemiz gerekiyor hayatı.

Kronik vakit darlığından muzdarip her anne baba gibi siz de gün içinde çocuklarınızla geçirebildiğiniz sınırlı süreyi daha verimli kullanmaya ve günün her vaktini değerlendirmeye çalışıyorsanız işte birkaç öneri:

Sabah kahvaltısı için hepsi bir arada omleti:

Yumurtaları haşlamak, ekmekleri kızartmak, masaya tek tek kahvaltılıkları çıkartmak, süt ısıtmak vs. yerine çok aceleniz olduğunda hepsi bir arada omleti hazırlamayı deneyin. Hazırlama ve yeme süresi dahil en az 20 dakika kazandırır.

Dört kişilik bir aile için 4 dilim ekmek, 4 yumurta, 1/2 bardak süt ve bolca peynir büyükçe bir tavada karıştırılır. Tava kısık ateşe koyulur, kapak kapatılır. Omlet pişerken giyinilir, ardından çocuklar giydirilip masaya oturulur. Pişen omlet dörde bölünerek servis edilir. Aceleniz olmasına rağmen yine de hep birlikte kahvaltı etmiş olur, evden tok ve mutlu çıkarsınız.

İşe gidip gelirken araba yerine vapur ya da servis:

Araba kullanmak yerine toplu taşımayla ulaşım sağlandığı takdirde yol süresince pek çok iş halledilebilir. Bunun için öncelikle bol kotalı bir 3G paketi alınmalıdır. Bu sayede mutfak ihtiyaçları sanal marketten, çocukların yeni mevsime uygun giyim kuşam ihtiyaçları internet üzerinden alışveriş yapmak suretiyle giderilir. Böylece haftasonunu alışveriş yapmakla geçirmekten de kurtulmuş ve çocuklarınızla geçirmek için vakit yaratmış olursunuz.

Gidilecek mesafenin uzaklığına ve icra edilen mesleğin niteliğine göre yolda pek çok iş de halledilebilir. Online teslim edilen ödevler notlanabilir, gelen mailler yanıtlanabilir, makaleler okunabilir, gündem takip edilebilir, hatta Uzunçorap için yazı bile yazılabilir.

Çocuklarla birlikte keyifli atölyeler:

İstanbul’da çocuklar için pek çok güzel atölye düzenleniyor. Bunlara gitmek çalışan anne babalar için çoğu zaman mümkün olmuyor. Öyleyse atölyeleri evinize getirebilirsiniz. Örneğin, çocuklarla birlikte kolay pasta, çabuk pizza, şipşak dondurma atölyeleri yapabilirsiniz. Biz kolay pastayı kedi dili, tiramisu kreması ve çilekle hazırlıyoruz. Ramazan pidesini enlemesine ikiye bölerek elde ettiğimiz tabanı ise domates sosu, zeytin, mısır ve peynirle çabucak pizzaya dönüştürüyoruz.

Gökçe’den öğrendiğimiz şipşak dondurma tarifi ile de son bir haftadır muazzam dondurmalar yapıyoruz. Temel malzemelerimiz yalnızca süzme yoğurt ve pudra şekeri. (Asıl tarifte şeker yok:) Bu iki malzemeyi karıştırdıktan sonra içine meyve püresi veya damla çikolata ekleyerek kalıplara döküp donduruyoruz. Hazırlarken de yerken de mutlu oluyoruz.

Ev işleri, evcilik işleri:

Gönlünüzden çocuklarla oyun oynamak geçiyorken aklınız çamaşırlardaysa bazı ev işlerini oyuna dönüştürebilirsiniz. Örneğin, çamaşırları makineden çıkarma, kurutmaya koyma ve kuruyan çamaşırları katlama işlerini sizin gözetiminizde çocukların sorumluluğuna verebilirsiniz. Özellikle çamaşırları düzeltip katlama işi çocuklarınızın dikkat toplama ve karmaşık sorunları çözme gibi becerilerini geliştirir. Bezelye ve barbunya ayıklama da çocuklarla birlikte yapılabilecek en keyifli aktivitelerden.

Spor:

Malum spor salonuna gidemiyorsunuz. Öyleyse sporu eve taşıyabilirsiniz. Jimnastik matlarını yanyana dizip pilates veya jimnastik CD’si eşliğinde çocuklarla birlikte spor yapabilirsiniz. Sizi hareket ederken gören çocuklar bunu hem çok eğlenceli bir oyun gibi algılar hem de sizi örnek alırlar.

Vaktiniz dar da olsa eğlenceniz bol, gününüz verimli ve keyifli olsun!