Bulaşık makinesi, bir yüzyıldan fazla bir zamandır ellerinizi bulaşık tasından uzak tutmanıza yardımcı oldu.

Sadece bulaşık yıkadığını düşündüğünüz bu mükemmel aletin neler yapabileceğini ve hiç bilmediğiniz 10 özelliğini sizin için biraraya getirdik.

1. Sünger ve bulaşık bezlerini temizlemek

Mutfakta ovma işlemini yapmanıza yarayan sünger, fırça ve bezleri bulaşık makinesinde sık sık yıkayarak mikropların etrafa yayılmasını engelleyin.

Süngerleri çatal bıçak sepetine yerleştirin, böylece makine çalıştığında hareket etmeyeceklerdir. Yıkama işlemini en sıcak programda yapın.

2. Izgara fanları ve havalandırma kapakları

Zor ulaşılabilecek yerlerdeki kiri çıkarmak için ızgarayı bulaşık makinesine yerleştirin. Plastik ve alüminyum fırının havalandırma kapakları da bu şekilde temizlenmiş olur. Emaye, kaplama veya boyalı kapaklar sadece elde yıkanmalıdır.

3. Temizlik aletleri

Plastik süpürge başları, toz alma paletleri, fırçalar bu kategoriye girebilir. Tıkanıklığı önlemek için toz ve saç kalıntılarını temizleyin. Küçük aletleri, örgü veya delikli bir çamaşır sepetine koyun ve makineyi çalıştırın.

4. Plastik oyuncaklar

Plastik oyuncakları bulaşıklarınızla birlikte yıkayabilirsiniz. Oyuncakların bir yerlere düşmesini önlemek için üst tarafa bir örgü çamaşır torbası asıp oyuncakları içine yerleştirin.

5. Hayvan ürünleri

Birçok evcil hayvan oyuncakları bulaşık makinesinde yıkanabilir. Bunlar oyuncağın yıkama talimatında yazar. İpten ve deriden yapılmış oyuncakları makinede yıkamayın.

6. Beyzbol şapkaları

Yıkamak istediğiniz şapkanın hareket etmemesi için onları lastik bantlarla üst kısma sabitleyin ve deterjan kullanmayın.

7. Saç bakım ürünleri

Plastik saç fırçaları, saç bantları ve taraklar aynı şekilde temizlenebilir. Saçları temizledikten sonra ürünleri makineye yerleştirin. (Tahta saplı fırçalara su ve ısı onlara zarar verebilir.)

8. Parmak arası terlikler ve lastik çizmeler

İlk olarak ayakkabının astarını çıkarın. Deterjan yerine kabartma tozu kullanın.

9. Aydınlatma eşyaları

Sağlam cam küreleri üst rafa yerleştirin. Antik veya hassas cam fikstürler her zaman elde yıkanmalıdır.

10. Spor kıyafetleri

Dizlikleri üst rafa koyabilirsiniz. Ağız koruyucularını çatal bıçak sepeti içerisine yerleştirin.