Koleksiyonlardan ve geçici sergilerden yola çıkılarak oluşturulan Borusan Contemporary atölyeleri, her ay farklı içerikle karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Değişen atölye atmosferi ile çocukların farklı disiplinleri denemesi ve çağdaş sanatın kendine özgü dili ile ilişki kurmasını sağlayan bu atölyeler, 5-12 yaş aralığındaki çocuklar için, yaş grubuna uygun olacak şekilde her hafta değişen iki saatlik çalışmalardan oluşuyor.

İşte Borusan Contemporary’nin Kasım ayına özel, çocuklar için hazırladığı atölye programı:

01.11.2014

Vejetaryen Sanatı (8 – 12 yaş)

İtalyan ressam Giuseppe Arcimboldo’nun sebzelerle yaptığı portrelerden yola çıkarak günlük tüketimde kullanılan, erişimi son derece kolay olan sebze ve meyvelerle yapılacak bir atölye çalışmasıdır. Patlıcan, kabak, elma ve diğer sebzelerin, kesilerek, soyularak, eklenerek yapılacağı eğlenceli, üç boyutlu bir çalışmadır.

02.11.2014

Boyanın Dansı (5 – 8 yaş)

Rehberler eşliğinde 30 dakika süren, Markus Linnenbrink eserlerinin incelendiği sergi gezisinden sonra atölye çalışmasına geçilir. Rengârenk akriliklerin, tarakların kullanılacağı iki boyutlu soyut bir resim üçlemesidir.

08.11.2014

Kukla Yapıyoruz (6 – 10 yaş)

Borusan Contemporary’de yapılan kısa bir gezide, görülen üç boyutlu çalışma örnekleri ile ilgili sorgulama yapılır. Gazetelerin, konstrüksiyonların, kumaşların, boyaların kullanıldığı, eğlenceli üç boyutlu bir kukla ve heykel çalışmasıdır.

09.11.2014

Atatürk’ü Anıyoruz (7 – 12 yaş)

Kısa sergi gezisinde, görülen baskı ve portre çalışmaları yakından incelenir. Atatürk anılarak, çocuk ve sanata olan ilgisi konuşulur. Her katılımcının Atatürk’ü merkeze alacağı, resim veya yüksek baskı olan strafor tekniğinin kullanılacağı iki boyutlu bir etkinliktir.

15.11.2014

Antik Çağa Yolculuk (8 – 12 yaş)

Rehberler eşliğinde yapılan müze turu sırasında sergide yer alan Jim Dine’ın “Buket” isimli çalışması yakından incelenir. Tors örnekleri üzerinden antik çağlara kısa bir yolculuk yapılarak, dönemin estetik ve heykel anlayışı sorgulanır. Her katılımcının kil ve üç boyutlu diğer malzemeleri kullanacağı, eğlenceli bir antik tors yapma çalışmasıdır.

16.11.2014

Tabak Resmi (6 – 10 yaş)

Rehberli kısa sergi turu sırasında koleksiyon ve sergide bulunan çalışmalar incelenir. Her katılımcının bir konu belirleyerek bir tabak içine yerleştireceği son derece özgün bir sanat üretim sürecidir.

29.11.2014

Sihirli Resimler (8 – 12 yaş)

Çocuklara yönelik yapılan 30 dk. sergi turu ile atölye etkinliği başlar. Yoğunluklu olarak pastel boyanın kullanılacağı çalışmada, gıda boyası ve çini mürekkebi kullanılarak, pastelin nasıl sihirli bir şekilde görünüm değiştirdiği deneyimlenir. Yapraklı, çizgili, bol dokulu soyut bir kompozisyon yapma çalışmasıdır.

30.11.2014

Parmakların Dansı (5 – 7 yaş)

30 dakika süren rehberli geziyle, yapılacak çalışmaya referans olacak sergi bölümleri görülür. Doğa, ağaç, çiçek gibi natürel konuların işlendiği iki boyutlu, rengârenk bir mono baskı çalışmasıdır.

Detaylı bilgi için tıklayınız.