Uyutma:

1. Karyola: Öncelikle bebeğin uyuyacağı yer bebeğin de sizin de açınızdan çok önemlidir. Seçeceğiniz karyola, altını rahatça süpürüp silmeniz için ağır ahşaptan olmamalı, hafif konstrüksiyondan olmalıdır. Gerektiği zaman içinde birkaç çocuk tepinebilmeli, çadır ev yapabilmelidir. Gerekirse zamanla birikmiş çamaşır veya oyuncak kutusu görevini alabilmelidir. Çok renkli, ışıklı saçaklı olmamalı çünkü bu bebeğin dikkatini uykuda özellikle üç aydan sonra iyice dağıtacaktır. Alacağınız nevresim takımını gözleri dinlendirecek açık renklerden seçmeye özen gösterin.

2. Bebek dinleme cihazı: Özellikle birden fazla çocuğunuz varsa ya da giden geleniniz çok ise işinize yarayacaktır. Balkondan, içerideki odadan hatta bahçeden bile çocuğunuzun uyku durumunu takip edebileceksiniz. Şahsen kameralı bebek monitörlerini tavsiye etmem çünkü bir süre sonra çocuğunuzun her hareketinden endişe duyup görmeye çalışacak ve uyuduğu zamanda rahatlayıp bir dahaki uyanmaya enerji depolayamayacaksınız.

3. Uyutmaya teşvik eden harika “YILDIZ”: Her iki çocuğumda da kullandığım ve bu bebekte de kullanmayı planladığım bize ilk bebeğimde hediye gelen en iyi oyuncaklarımızdan biridir. (Tomy marka ürünün adı ‘Starlight dreamshow’) Oyuncaktan çok benim ‘yardımcım’ olmuştur. Bebek görür gibi olup kafası karışmış gibi bakınmaya başladığı an (yaklaşık 1 ay+), karnını doyurup yatırdıktan sonra bu yıldızla uyumasına alıştırırsanız, masal çağına yani ortalama üç yaşına gelene kadar rahatlıkla onunla uyuyacaktır. Melodiler de resimler de ilk bebeğimde beni de babayı da uyutacak güzellikteydi. Kızım doğduğunda ise yıldızı üç yaşındaki oğlum devralıp kardeşini kendisiyle birlikte uyumaya alıştırmıştı. Alıştıktan sonra gittiğiniz her yerde, misafirlikte onu uyutabilecek hatta tatilde bile işinize yarayacaktır.

4. Ana kucağı: Evde, tatilde, bahçede çocuğu bırakacağınız anda dönmesini, düşmesini engeller. İçinde rahatça yatabilir, sallanabilir, yemek yiyebilir, uyuyakaldığı vakit odadan odaya taşınabilir. Evde başka küçük çocuklar varsa ana kucağı bebek için bir nebze daha güvenlidir.

Emzirme:

1. Emzirme yastığı: Doğum öncesi yerleşmekte zorluk çektiğiniz gecelerde yan yatarak bacak ve kollarınızın arasına daha rahat yerleşerek uyuyabilirsiniz. Bebeği emzirirken kullanabilir, bebeği içine yerleştirerek daha büyük çocukların ziyareti esnasında sınır çizgisi olarak kullanabilirsiniz. Bebek biraz büyüdüğünde yatağınızda, koltukta uyuyakaldığında dönüp düşmesini engellemek için duvar olarak kullanabilirsiniz. Bebek oturmaya başladığında dengeyi rahatça kurup oturabilmesi için içine oturtabilirsiniz. Resimdeki yastığı anneme internetten bulduğum ölçülerle diktirdim. (Ölçüler aşağıdaki resimde eklidir.)

2. Emzirme önlüğü: Büyükçe eşarplardan boyuna bağlamalı dikilebilir. Kışın onun yerine paşmina şal, yazın ise ince şallarınızı kullanabilirsiniz. Bu şallar emzirme mahremiyeti görevi haricinde bebeğe battaniye, alt değiştirme zemini, pusette yakıcı güneş veya yakalanabileceğiniz ani yağmurdan koruma görevlerini de yerine getirebilir. (Ölçüler aşağıdaki resimde eklidir.)

3. Emzirme ‘gereçleri’: Ağrılı meme uçları için silikon meme uçları, sütü akan anneler için tek kullanımlık veya yıkanabilen uzun süreli pamuk göğüs pedleri, üstünüzü çıkarmadan emzirebileceğiniz klipsli emzirme sütyeni. Çocuğu bırakmak zorunda olduğunuz zaman suni mama yerine kendi sütünüzü bırakmanız için bir el pompası sütünüzü sağmanıza yardımcı olacaktır. Veya da bebek bir memeden emerken diğerinden akan sütü biriktirmek için süt toplama kalkanları yardımı ile sütünüzü buzlukta muhafaza edebilirsiniz. Bu şekilde günde yaklaşık 100ml. biriktirilmektedir. Çalışan anne iseniz doğum izninin ardından işe döndüğünüzde veya hastalık esnasında, antibiyotik kullanımında da sütünüzü veremediğiniz durumda bu birikimleri benmari usulü ısıtarak bebeğinize verebilirsiniz.

Yedirme:

1. Mama sandalyesi: İkea’nın beyaz mama sandalyesi yolculuk için taşınması en pratik olan (dört ayağı kolayca tek hamlede sökülebilen) ve en hafif olan mama sandalyesidir. Kolayca yıkanır. Küvet içinde ve bulaşık makinasında bile yıkanır (bizzat denedim). Aynı zamanda fiyatı diğer markalara nazaran çok uygundur.

2. Taşınabilir mama sandalyesi: Her an arabanızda, pusetinizde veya çantanızda taşıyabileceğiniz, kapatıldığında bir makyaj çantası hacminde olan taşınabilir mama sandalyesidir. Gittiğiniz her evde, her restoranda kolayca mevcut her sandalyeye monte edebilirsiniz.

3. Plastik cepli mama önlüğü: Özellikle sulu yemekler ve kırıntılı kuru yemekler için pratiktir. Rahatlıkla boşaltılır ve bulaşık makinasında yıkanabilir. Ekteki resimde kızımın üzerindeki yeşil renkli kollu önlük te bebek kendi yemeğe başladığında çok kullanışlıdır. Aynı zamanda oyun önlüğü olarak ta kullanılır ve çamaşır makinasında yıkanabilir.

Yıkama:

1.Delikli küvet: Bebeğinizi durularken küvette toplanan suyun dolup taşmamasını, delikten ana küvete akmasını ve bebeğin içinde yattığı suyun temiz olmasını sağlayacaktır. Katlanabilir banyo küvetinin de çok pratik olduğunu duydum. O da resimdeki Mothercare marka pembe oturak küvettir.

2.Küvet filesi/oturağı: Bebeğinizi yıkarken bir elle tutup diğeriyle yıkama zahmetlerine girmeden onu yerleştirebileceğiniz yumuşak süngerli file veya plastik küvet kalıpları ellerinizin serbest kalmasına, bebeğinizi yıkarken onunla göz teması kurarak konuşabilmenize ve evdeki daha büyük çocukların da küçük kardeşlerinin yıkanmasına ortak olmalarını sağlayacaktır. Bebeğiniz oturuyorsa oturak görevini (4 bacağı sökülmüş bir şekilde) yine İkea’nın mama sandalyesi de görebilir.

3. Alt değiştirme minderi: Süngerli tercih edilmelidir. İkinci bebeğimle yine İkea’nın değiştirme minderini keşfettim. Ortası sünger, etrafı şişirilen bu zeminin havasını çıkarıp katlayıp bavulunuza yerleştirebilirsiniz ve gittiğiniz her yerde yatak görevini görebilir. Katlanabilirliğinden çamaşır makinasında soğuk derecede yıkanabilir. Fiyatı da yine uygundur.

Taşıma- Yolculuk:

1. Puset: İki çocuk arası yaş farkı 3 – 3,5’a kadar ise ilk oğlum ve kızımla dışarıda, tatilde, işlek caddelerde hayatımı kolaylaştıran bu ikili (bebek + 1-3 arası çocuk) puseti öneririm. Özellikle bu marka (phil&teds) diğerlerine göre kapatıldığında daha ince ve küçüktür ve en küçük araba bagajına bile sığar. Lastikleri şişme olduğundan taşta yokuşta rahatlıkla sürülür. Boyutları devasa olmadığından pazarda rahatça gezer, mağazalara çok kolay girer çıkarsınız. Arkadaki koltuk ta gerektiği zaman çıkarılabilir ve tek kişilik puset haline gelir. Bugün doğurmanın moda olduğu ve peşpeşe doğuran Hollywood yıldızlarının resimlerine eskaza bakarken farkettiğim bir pusettir ama ne hikmetse fiyatı tanınmış evrensel bebek markalarından çok daha normaldir. Bebek biraz büyüdüğünde ise kapatıldığında şemsiye şeklini alan, tek elle taşınabilecek puset iki çocuğumla da uzun yıllar vazgeçilmezim olmuştur. Ekteki resimde elimdeki iki pusetin de, ikili olanının da çocuklarımla kullandığım her iki versiyonunun resimlerini iliştirdim.

2. Araba koltuğu: Çocuğunuzun seyahat esnasında güveni haricinde dışarıda işinizi kolaylaştırır. Şahsen bazen puseti çıkarıp bebeği içine koyana dek uyandırma ihtimali olduğundan onu olduğu gibi onun içinde taşımak, koltuğu bir market arabasına koyup rahatça alışveriş yapmak veya uyuduğu gibi ilk kafeye girip olduğu gibi oturacağınız masaya yakın yerleştirerek sessiz bir kahve içmeyi tercih edebilirsiniz. Resimdeki ilk aydan sonra kullanılan modelidir.

3. Wrap-sling-mei tai: Bebekleri bu yardımcıların içinde gezdirebilir, uyutabilir, yürürken bile emzirebilirsiniz. Aynı zamanda battaniye veya hamak olarak da işinizi görebilir. Dağ tepe gezenler için kaçınılmaz bir taşıyıcıdır.

4. Park yatak: Yolculuk için en uygun katlanabilir yataktır. Kalacağınız otelde, evde veya bahçede bile birkaç hamlede kurulan bu yatak aynı zamanda birden fazla çocuk için de oyun alanı olabilir.

Bu yazı, gebeliğin 8. ayında yazılmıştır.