Uyku ihtiyacı her insanda ve yaşta önemli farklılıklar göstermektedir. Erişkinlerin büyük bir kısmı günlü aktivitelerinde kendilerini iyi hissedip aktif olabilmek için 5 ile 9 saat arası yani ortalama 7 saat uykuya ihtiyaç göstermektedir. Ancak bu genel ortalamanın dışında 4 saatlik uyku ile kendini gün içinde gayet iyi hisseden veya kendini gün içinde iyi hissedebilmek için 10 saat uykuya ihtiyaç duyan kişiler de vardır.

Uyku süresindeki bu değişkenlik çocukluk süresi için de geçerlidir. Süt çocuklarının büyük bir kısmı 14-18 saat arası uyumaktadır. Ancak 12-14 saatlik uyku süresi ile yetinen süt çocukları olduğu kadar günde 20 saate kadar uyuyan süt çocukları da bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar çocukluk döneminde uzun süreli uykuya ihtiyaç gösterenlerin ileri yaşlarda da genellikle uzun süreli uykuya ihtiyaç duyduğunu, çocukluk döneminde kısa süreli uykuya ihtiyaç duyanların da erişkin döneminde de kısa süreli uykuya ihtiyaç duyduğunu göstermektedir.

Günümüzde uyku hakkındaki tüm bilgilerimiz ışığında hangi çocuğun hangi yaşta ne kadar uyku ihtiyacı olduğunu söyleyebileceğimiz kesin bir kuralımız yoktur. Bu konu hakkında her yaş grubu için söylenebilecek temel kural; her çocuğun “kendi uyku ihtiyacını karşılayacak kadar uyuması” gerektiğidir.