Karaman Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nde öğrenim gören dört öğrenci, bir sosyal deney yapmaya karar verdiler. 100 arkadaşlarını yanlarına alıp şehrin en kalabalık caddesinde aniden bayılma numarası yaptılar. Amaçları ahalinin tepkisini ölçmekti. 

“Flash Mob” olarak nitelendirilen kalabalık bir grubun toplu haldeki ani hareketine karşı, halkın tepkisini ölçemeye yönelik proje Karaman’a heyecan kattı.

Yarışma projesini kentin en işlek sokaklarında uygulayan yarışmacı öğrenciler, destek aldıkları okuldaki 100 arkadaşıyla birlikte, yolda adres sordukları kişilerin karşısında aynı anda bayılarak yere yığıldı.

İki farklı noktada 5 kez gerçekleşen “Flash Mob”da, öğrencilerin bu hareketi karşısında adres sordukları kişiler ile o esnada sokaktan geçenler büyük şaşkınlık yaşadı.

Yarışmacıların lideri Muhammet Tunç, bir grup arkadaşıyla yolda karşılaştıkları kişileri durdurup adres sordu. Karşısındaki kişiler adresi tarif ettiği sırada öğrenciler bir anda caddenin farklı noktalarında bulunan diğer arkadaşlarıyla birlikte aynı anda bayılarak yere yığıldı. 2 farklı noktada 5 kez gerçekleşen ‘Flash Mob’da, öğrencilerin bu hareketi karşısında adres sordukları kişiler ve çevredekilerden istedikleri tepkiyi göremediler. Karşılarında 100 kişinin bir anda bayıldığını gören vatandaşlar yürüyüp gitmeyi tercih etti.

Halkın tepkilerini incelediklerini belirten ve gruplarına ‘Dejavu 112’ adını verdiklerini arlatan Muhammet Tunç, şunları söyledi:
“Bizim, sloganımız ‘Biz yaşamla ölüm arasındaki en ince çizgide anı tekrardan yaşayanlarız’ Bu yarışmada bizim amacımız ‘Flash Mob’ gerçekleştirmekti. Böylece vatandaşlarımızın tepkilerini kayıt altına aldık. Örnek olarak adres sorduk. O anda bize cevap vermeye kalktıklarında biz hepimiz aynı anda bayılma numarası yaptık. Birçok vatandaşımız şaşkınlık içerisinde oldu. Bazı vatandaşlarımız da bilinçli olarak bizi ne olduğunu sorarak bayıldığımız görünce yerden kaldırdılar. Bilinçli bir şekilde uygulamalarımızı tamamladık. Vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Projemizin video görüntülerine ve analiz raporunu Koç Holdingin düzenlemiş olduğu ‘www.liselermeslegiyleyarisiyor.com’ adresine göndereceğiz. Yarışma, halkın oylarının da göz önüne tutularak derecelendirilecek. Onun için bize oy vermek isteyenler yarışmaya ait web adresine girip, ‘Dejavu 112’ adını verdiğimiz grubumuza oy verebilirler.”

1 Ocak’ta sonuçlanacak yarışmada yurt genelinden katılıp dereceye girecek grubun 4 üyesine birer bilgisayar, okula da 15 bin lira ödül verileceği belirtildi.