Dünyanın en büyük kağıt ve ambalaj üreticilerinden Asia Pulp & Paper (APP) şirketi, Endonezya’nın yağmur ormanlarını tahrip etmeyi bırakıyor.

APP uzun yıllardır karşılaştığı kamuoyu baskısı ve Greenpeace’in 2010’dan beri sürdürdüğü kampanyanın ardından dün bir “Orman Koruma Politikası” yayımladı.

Yeni politikanın hayata geçirilmesi şirketin neden olduğu yağmur ormanı tahribatının sona erdirilmesi anlamına geliyor.

Greenpeace APP’nin verdiği taahhütün zamanlamasına dikkat çekiyor.

Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono tarafından 2011’de ilan edilen ormansızlaştırma üzerindeki iki yıllık moratoryum bu yıl mayıs ayında sona eriyor.

Uygulama önemli

Greenpeace Endonezya orman kampanyası sorumlusu Bustar Maitar son durumu pozitif bir gelişme olarak tanımlayıp uygulamanın önemine dikkat çekti.

“Bu, yağmur ormanları için bu çok önemli ve pozitif bir gelişme, ancak tabii uygulama kısmı önemli. Greenpeace olarak bu kararın uygulanmasının takipçisi olacağız.

“Endonezya yağmur ormanlarının tahribatı Sumatra kaplanı ve orangutan gibi hayvanların soyunu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı.

“Kağıt endüstrisi, palmiye yağı endüstrisi ile birlikte yağmur ormanlarının tahrip olmasının en büyük nedeni.

“Bu konu ancak hem hükümetin hem de tahribata neden olan şirketlerin atacağı ciddi adımlarla çözülebilir.”

Greenpeace Endonezya Hükümeti’ne moratoryumu uzatma ve güçlendirme çağrısı yaptı. Ayrıca Endonezya’nın ikinci büyük kağıt ve kağıt hamuru üreticisi olan APRIL firmasından da ormanların tahribatını önlemek için APP ile benzer bir taahhütte bulunmasını talep etti.

APP ve APRIL firmaları Endonezya’nın kağıt hamuru üretiminin yaklaşık yüzde 80’ini gerçekleştiriyor.

Uzun mücadele

Endonezya’da yerel ve uluslararası pek çok sivil toplum örgütü APP’nin orman tahribatına karşı mücadele veriyordu.

Greenpeace’in 2010’da başlattığı kampanya Endonezya’nın kağıt endüstrisini dönüştürmek için APP ile ilişkisi olan büyük markaları ortaya çıkarttı.

Kampanyanın ardından kağıt ve ambalajını APP’den sağlayan 100’ün üzerinde firma APP ile bağlarını kopardı. Bu firmalar arasında Adidas, Kraft, Mattel, Nestle, Unilever gibi tanınmış markalar da vardı.

Kaynak: bianet