Genç yazarımız Elif Cebenoyan 10 yaşındadır. Yazıları kimse tarafından (ailesi yahut editörlerimiz dahil) ellenmemiştir. Bırakın kurguya müdahaleyi, virgül dahi eklenmemiş; bir tek “-de”, “-ki” bağlacı ayrılmamıştır.

Annenizin sizi kontrol etmesine izin vermeyin, siz onu yönetin!

Sevdiğiniz bir arkadaşınızın evinde olduğunuzu hayal edin. Beraber çok eğleniyorsunuz. Saatin kaç olduğu umurunuzda olmadan aklınıza gelen bütün oyunları oynuyorsunuz. Tam bir oyunun en heyecanlı yerindeyken anneniz kapıda görünüyor ve tüm dünyanızı yerle bir eden o cümleyi söylüyor:

-Hadi tatlım, kalkıyoruz.

Bu hepinizin başına gelmiştir. Böyle durumlarda arkadaşınızda geçireceğiniz süreyi uzatmak için yapmanız ve yapmamanız gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz:

Yapın:

1) Yüksek sesle ve bolca kahkaha atın. Anneniz sizin eğlendiğinizi görünce acıyıp kalmanıza izin verecektir.

2) Arkadaşınız sizi çağırdığında ona davet etmesi için başka kişiler de önerin. Ne kadar çok anne olursa anlatacak o kadar çok şey olur ve sohbete dalmaları kolaylaşır.

3) Annenizin geldiğini duyarsanız hemenTabu, Monopoly gibi bir oyunun başına kurulup :
-Lütfen anne, daha oyunun başındayız. Bu tur bitsin söz kalkacağız, diyin.

4) Her annenin bir konuşma limiti vardır. Örneğin 3 saat. Bu süre dolunca annenin aklına kalkmanız gerektiği, acelenizin olduğu gibi saçma şeyler gelir. Bunu engellemek için annenizin sizi arkadaşınıza bırakıp sonra almasını sağlayın. Sizi almak için geldiğinde konuşma limiti dolmamış olur ve onlar konuşurken siz oynayabilirsiniz.

Yapmayın:

1) Annelerin gözüne görünmeyin. Sizi görürlerse kalkmaları gerektiğini hatırlarlar.

2) Asla annenizin önünde televizyon, bilgisayar, PlayStation gibi şeylerle uğraşmayın. Bunu tek başınıza da yaparsınız diyip gitmeye kalkarlar.

3) Son 10 dakika gibi bir şey söylenirse itiraz etmeyin. Anneler için konuşulacak konu olduğu sürece 10 dakika bir saate dönüşebilir.

4) Sakın gideceğiniz zaman en şımarık ve ağlamaklı sesinizle”noooooluuuuur” demeyin veya annenize küsmeyin. Bu işe yaramanın aksine durumu beterleştirir.

NOT: ‘Yapmayın’ bölümünün son şıkkı  anneye göre değişebilir.