Bozuk stereoit iğneler yüzünden başlayan menenjit salgını, ABD’yi dehşete düşürdü. Ülkenin başta Tennessee, Michigan, Virginia, Indiana ve Maryland olmak üzere 11 eyaletinde 169 kişi beyin enfeksiyonu teşhisiyle hastanelere kaldırıldı. Bozuk iğnelerin yaklaşık 14 bin kişide kullanıldığı, dolayısıyla memenjit vakalarının ve ölümlerin artabileceği ifade ediliyor.

ABD Federal Sağlık Bakanlığı yetkililerinden J. Todd Weber, “14 bin kişiye bu iğnelerle kol, kalça ve omuzdan enjeksiyon yapılmış. Araştırmalarımız bu kişilerin yüzde 90’ının enfeksiyon kapmış olabileceğini gösteriyor” diye konuştu. Weber, “Menenjit semptomlarının görülmesinin haftalar, bazen aylar sürebileceğini de kaydederek, son haftalarda iğneyle tedavi gören herkesin hastanelere başvurarak kontrolden geçmeleri gerektiğini ifade etti.

Enjeksiyonla bulaşan fungal menenjit türünün teşhisinin bir hayli zor olabileceğine dikkat çeken Weber, durumun tüm ABD için tehlike arzettiğini bildirdi.

Dün itibariyle salgında hayatını kaybedenlerin sayısı 15’e çıktı. Salgının 23 eyaletteki 76 hastaneye daha yayılabileceğinden endişe ediliyor. Bozuk enjeksiyonu üreten New England Compounding Center hakkında soruşturma başlatılarak, şirketin her türden etkinliği askıya alındı.