GOLA Kültür, Sanat ve Ekoloji Derneği tarafından her yıl Doğu Karadeniz’de gezici olarak gerçekleşen Yeşil Yayla Kültür Sanat ve Çevre Festivali’nin sekizincisi bu yıl 16-17-18 Ağustos tarihlerinde Artvin ve Rize’nin ilçelerindeki farklı köylerinde düzenleniyor. Festivalin bu seneki temasını ise “Arılar ve Geleneksel Arıcılık” oluşturuyor.

İlk gün Arhavi’nin Kamilet Vadisi’nde, ikinci gün Hopa’nın Başköy (Mxigi) köyünde, üçüncü gün ise Rize Fındıklı’nın Cennet (Ç’enneti’) köyünde gerçekleştirilecek festivalde tematik etkinlikler olarak bal sağımı, baldan yapılan yiyecekler, karakovanın yapımı ve ağaca yerleştirilmesi, geleneksel arıcılıkta kullanılan malzemelerin tanıtımı, doğa yürüyüşleri, slayt gösterileri, Denizhan Özer’in küratörlüğünde LandArt (Arazi Sanatı) sergisi yer alacak.

GOLA Laz Halk Şarkıları Çocuk Korosu, Ordu’da bulunan Deniz Yıldızı Zihinsel Engelliler Derneğinin Ebruli Ritim Grubu, Şafak Velioğlu yönetiminde Geri Dönüşüm ve Ritim Atölyesi, Emre Pehlivanlar&Ali Baran Konseri, Tulum&Erbane Buluşması festivalin ilgi çekici etkinlikleri arasında. Yine her yıl devam eden etkinliklerden olan “Karadeniz Kadın Sahnesi” BGST’li Kadın Müzisyenlerin hazırladığı özel bir atölye/performansla, BGST’li Dansçılar ise; Dans Atölyesi ile festivalde yer alacaklar. Kardeş Türküler de festival kapsamında Arhavi’de verecekleri büyük konserle, 20. yılını Kaçkar Dağı eteklerinde kutlayacak.

Üç gün üç köy gezecek olan Yeşil Yayla Festivali’ne çeşitli şehirlerden katılımlar için GOLA Derneği’nin ve Yeşil Yayla Festivali’nin internet sitesinden bilgi almak mümkün.

Festival programı ise şöyle: