4+4+4 eğitim sisteminin, eğitim yılının ortasında gündeme getirerek yasalaştırılması ve geçiş dönemi öngörülmeyerek uygulamaya konulması nedeniyle eğitimde ortaya çıkan belirsizlikler, öğretmen atamalarında da adeta kaosa dönüştü. Yaz ataması kapsamında 40 bin yeni öğretmen alacak olan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu öğretmenlerin atamasını, 1’nci sınıfların eğitim-öğretime başlayacağı 10 Eylül tarihinde yapacak; atanacak öğretmenler adeta ‘dört nala eğitim’ şeklinde 24 saat sonra da göreve başlayacaklar.

MEB özellikle atama bekleyen öğretmenlerin merakla beklediği 40 bin öğretmen kadrosuna atamaların ne zaman yapılacağını geçen yıllara göre gecikmeli olarak açıkladı. Geçen yıllarda Ağustos ayının sonu itibariyle genel ve özür grubu nakilleriyle ilk atamaları sonuçlandıran ve eğitim yılının başlangıcına yaklaşık iki hafta kala öğretmenlere ilişkin atama işlemlerinin tamamını sonlandırmış olan Bakanlık, bu yıl 40 bin yeni kadroya yapacağı atama işleminin tarihini 10 Eylül 2012 olarak duyurdu. Bu tarih aynı zamanda bu yıl ilkokul 1’nci sınıfların okula başlama tarihi. Aynı gün 1’nci sınıflar okula başlama heyecanı yaşarken, bu öğrencilerin öğretmeni olma ihtamili de bulunan adaylar Ankara ’da aynı saatlerde atanma heyecanı içinde olacak.

24 saat sonra göreve başlangıç

Bakanlık 10 Eylül’de bilgisayar ortamında atama yapacağı 40 bin kadro için başvuruları 03-09 Eylül 2012 tarihleri arasında elektronik ortamdan alacak. Hangi branşlara kaç öğretmen alınacağı ve atamada esas alınacak puanların yer alacağı kılavuz ise Bakanlığımızın http://www. meb .gov.tr adresinden duyurulacaktır. 10 Eylül’de ataması yapılan öğretmenlerin görev başlama tarihi ise bir gün sonrası, 11 Eylül olarak belirledi. Ankara ’dan ‘müjdeli’ haberi alacak olan öğretmenler bir gün sonra göreve başlayacak.

Eş durumunda iptal şansı da tanındı

Eş durumu atamalarına ilişkin bilgi veren Bakanlık, ikisi de öğretmen olan eşlerden birinin atamasının yapılması diğerinin norm açığı bulunmaması nedeniyle atamasının yapılmaması halinde, ataması yapılan eşin ayrıldığı yerden ilişiğinin kesmemiş olması şartıyla dilekçeyle başvurup işlemin iptalini isteyebileceğini de kaydetti.