ABD’nin Teksas eyaletinde yaşayan 14 yaşındaki Muhammed, her zamanki gibi Pazartesi sabahı okula gittiğinde kendi başına yaptığı saati ilk kez bir öğretmenine gösterdi, öğretmeninden övgüler almasına rağmen saati kimseye göstermemesi söylenen Muhammed, saati çantasında unuttu ve ertesi gün saatin alarmı İngilizce dersinde yanlışlıkla çalana kadar da onun oradaki varlığını hatırlamadı.

İngilizce öğretmeni şüpheci bir şekilde saati inceledi; Muhammed’e onun bir bombaya benzediğini söyledi. Öğleden sonra elleri kelepçelenerek çocuk cezaevine götürülen Muhammed’in babası “O sadece insanlık için iyi şeyler icat etmek istiyordu,” diyerek oğlunu savundu ve sözlerine şöyle devam etti: “Adı Muhammed olduğu için ve 11 Eylül’de yaşananlar yüzünden oğluma kötü davranıldığını düşünüyorum.”

“Okulumuzdaki güvenliğin sağlanabilmesi için gerekli önlemleri her zaman almaya devam edeceğiz.” şeklinde açıklama yapan okul yöneticilerine karşın, ABD Başkanı Obama ise resmi Twitter hesabında paylaştığı mesajla Muhammed’i Beyaz Saray’a davet etti:

“Çok havalı bir saat Ahmed. Beyaz Saray’a getirmek ister misin? Senin gibi daha çok çocuğu bilimi sevmeye teşvik etmeliyiz. Amerika’yı büyük yapan budur.”

Elleri kelepçelenen ve parmak izi alınan Muhammed, ‘bir tehdit oluşturmadığı’ anlaşıldığında serbest bırakıldı.