Kaş’taki yunus parkında esaret altında tutulan iki yunus tepkiler üzerine 25 Nisan’da tesis yetkilileri tarafından Kemer’deki Moonlight Dolphinarium adlı yunus gösteri merkezine nakledildi. Yunusların naklinin ardından tesis adım adım boşaltılıyor. 

İki yıldır Türkiye’de ve dünya çapında protestolara neden olan, iki kez ruhsatsız şekilde müşteri kabul ettiği için geçtiğimiz yaz mühürlenen yunus parkı için geri sayım başladı.  Park protestolara neden olmuş, Change.org üzerinden toplanan 20.000 imza yerel STK’lar, Yunuslara Özgürlük Platformu ve WWF-Türkiye ile birlikte Kaş Belediye Başkanlığına ve Kaş Kaymakamlığına teslim edilmişti.

Diğer parklar ne olacak?

Kaş Sualtı Derneği (KASAD) Yönetim Kurulu Üyesi Belma Tosun, “Tesis yetkililerinin Kaş Belediyesi’ne yaptığı ruhsat başvurusu ret cevabı aldı. Bunun üzerine işletmeciler Belediye’ye dava açtı. Dava sonuçlanmadan yunusları başka bir tesise taşımaları, Kaş’ta umutlarının kalmadığını gösteriyor. Bu çok sevindirici bir gelişme. Kaş’taki sürecin Türkiye’de yunus parkı barındıran diğer şehirlere de örnek teşkil etmesini, halkı harekete geçirmesini umuyoruz ve bu bölgelerdeki STK’lara destek olmaya hazırız” diyor.

Kampanyanın öncülerinden yazar Buket Uzuner’se gelişmelerin umut verici olduğu fikrinde.