Yasemin Günaçan Peynirci Almanya- Köln’de doğdu. 16 yaşında kazandığı Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümünden dereceyle mezun oldu. Reklam sektöründe tasarım ve crm konusunda iyi bir kariyer edindi. Kendisi şu anda Grafis Reklam Ajansı’nın başında ve sanat çalışmalarını sadece facebook’taki Queen Hall sayfasında sergiliyor.


Kaç yaşında anne oldunuz? Planlı mıydı?

35 yaşında balayımızda gebe kaldım. Planlı değildi. Ama iyi ki doğdu Poyrazım.

Öğrendiğinizde ne hissettiniz, yakınlarınıza ne zaman, nasıl söylediniz?
Hamile olduğumu öğrendiğimde garip, karışık, enteresan, heyecanlı, karmaşık, baş döndürücü hislere kapıldım. Her gebe gibi aynanın karşısına geçip karnıma bakıp güldüm. Yakınlarıma kendim kendime inandıktan sonra hemen söyledim.

Hamilelik nasıldı?
Çok rahat bir hamilelik gecirdim. 10 kg. aldım. Hiç aşermedim. Hiç bulantım olmadı. Enerjim düşmedi. Uykum gelmedi.

Onu ilk gördüğünüzde ne hissettiniz?
Sezaryeni genel anestezi ile olduğumdan Poyrazımı ilk kucağıma aldığım an rüya gibi geldi. Ve ilk düşündüğüm şey şimdi ben ne yapacağım, oldu.

Evde altları kim değiştirirdi?
Kime denk geldiyse. Annem, bakıcı, ben.

İsme nasıl karar verdiniz? Ne oldu?
Gebeliğimin 8. ayında Poyraz ismini annemin karşı komşusunun 3 yaşındaki oğlu söyledi.

İş ve sosyal hayatınız nasıl etkilendi?
Tabi ki eskisi gibi kafama estiğince hareket edemiyorum. Ama kişilik olarak monotonluğa müsait olmadığımdan kendime alan yaratmayı becerebiliyorum.

Nasıl bir anne olacağınızı düşünüyordunuz? Düşündüğünüz gibi oldu mu?
Nasıl bir anneyim? Cins bir anneyim. Kurgusunu yaptığım bir hayat tarzım yok. İş hayatında planlama ve disiplini severim. Özel hayattaysa herkes bir bireydir. Kendi doğasında kavrulur. Bu oğlum için de geçerli.

Eş-dosttan giysi/oyuncak aldınız mı?
2-3 aylıkken Poyraz’ın kuzeni Okyanus’tan aldık.

Bebeğinizin bakımına kimler yardım etti?
Annem ve babam sağ olsun.

Kendinizi annenizle kıyaslasanız…
Hiç alakamız yok.

Kendi tarifiniz bebek/çocuk yemekleri varsa anlatsanıza…
Yemek yapmayı severim. 9. aydan sonra her çocuğun, hattâ bizim de severek yediğimiz, bir hafif sütlü tatlı tarifi verebilirim. 1 kg süte 2 çorba kaşığı pirinç unu, 4 çorba kaşığı irmik, 1 paket vanilya atıp, 4 çorba kaşık şeker ile karıştırın (şekeri piştikten sonra da atabilirsiniz daha sağlıklı). Katılaşınca 1 çay bardağı ezilmiş ceviz atın içine. Kek kalıbına döküp dondurun. Sonra ters çevirin. İsterseniz tarçın serpip dilim dilim servis edin

Çocuğunuzla beraber hayatınızda ve sizde neler değişti?
Nerede olursam olayım aklımın ve kalbimin sürekli takılı olduğu bir aşk var.

Çocuğunuzla beraber neleri yapmaktan zevk alıyorsunuz?
Poyraz için basket ve futbol oynuyoruz. Yakalamaca, saklambaç, dergi ve kitap bakmak, gezmek. Kendim için, sarılmak, koklamak, izlemek, kucaklamak, öpmek öpmek öpmek…

Çocuğunuzun sevmediğiniz huyu?
Şu an her şeyi harika görünüyor bana.

Deneyimlerinize dayanarak annelere ve adaylarına önerileriniz var mı?
Çok deneyim insanı değilim ama hamileler için bu 9 ayın her gününün tadını çıkarın diyebilirim. Yeni anneler, ilk 6 ayın her anının tadını çıkarın hemen bitiyor. Benim durumumdakiler için konuşacak olursam, biraz da kendiniz için hayatın tadını çıkarmaya başlayın.

Annelik neymiş?
Annelik şudur annelik budur vaazını verecek kıvamda olduğumu zannetmiyorum. Sadece her kadın şartları mümkünse anne olsun diyorum. Yoksa bu dünyadan asıl hissedecekleri duyguları yaşayamadan ayrılırlar.