Kitap Okuyan Çocuklar Projesi’nin girişimiyle Türkiye’nin ilk interaktif Çocuk Kütüphanesi Kadıköy Özgürlük Parkı’nda açılıyor.

Türkiye’nin her yerinden çocuklarına kütüphane alışkanlığı, kitap ve okuma sevgisi aşılamak isteyen, özellikle hava şartlarının çocuklara uygun olmadığı zamanlarda kütüphaneleri aktif kullanarak çocukların eğlenerek öğrendiği, ailelerin birbirleriyle sosyalleşerek uyumlu toplumsal bağlar oluşturacağı kütüphanelerin yerelleştirilmesi ve yaygınlaştırılması hedefiyle bir araya gelen ailelerin oluşturduğu Kitap Okuyan Çocuklar Projesi, Kadıköy Belediyesi’nin desteği ile ilk kütüphanesini kuruyor.

Kadıköy Belediyesi Özgürlük Park’ında 80 metrekarelik bir prefabrik yapının, interaktif çocuk kütüphanesi olarak kullanılması için siparişini verdi.

Bunun henüz başlangıç olduğunu belirten Proje Koordinatörü Esra Akçay-Duff “Eğer aileler yeterli çabayı gösterir ve farkındalığı yaratırsa başka ilçe ve illerde de projenin yayılacağını ve okul öncesi eğitimdeki çok büyük bir açığın kapatılacağını” bildirdi.

cumhuriyet