İstanbul Sığınmacı Platformu Suriyeli mültecilerle ilgili Suriyeli sığınmacılar raporunu açıkladı. Rapora göre 200 bini kamplarda ikamet etmek üzere Türkiye ’de 600 ila 800 bin Suriyeli sığınmacı bulunuyor. Raporda en çok dikkat çeken konu ise Çerkez, Roman ve Hristiyan sığınmacıların etnik ve dini kökene dayalı ayrımcılıktan dolayı kamplarda kalmak istememeleri oldu.

İstanbul’daki Suriyeli Sığınmacıları İzleme Platformu’nun hazırladığı, “Yok sayılan, kamp dışında yaşayan Suriye’den gelen sığınmacılar İstanbul 2013 örneği” adlı saha çalışması İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde açıklandı. Rapora göre Türkiye’de 600 bin ila 800 bin arasında Suriyeli sığınmacı bulunuyor. Yaklaşık 400 bini İstanbul, Ankara , İzmir, Mersin gibi büyükşehirlerde ikamet eden sığınmacıların başlıca sorunları arasında barınma, eğitim, ekonomik gelir ve sağlık sorunları gibi sorunlar yer alıyor.

Kamplar dışında yaşayan sığınmacıların bulunduğu tüm illerde valilikler bünyesinde kayıt masaları oluşturulması gerektiği belirtilen raporda, tüm sığınmacılara yönelik yeni sağlık, eğitim, sosyal politikaların üretilmesi gerektiği vurgulandı. Mültecilerin fiziksel koşullar, güvenlik, etnik, dini kökene dayalı ayrımcılık ve cinsiyete dayalı ayrımcılıktan dolayı kamplarda kalmak istemedikleri vurgulanan raporda, sadece Sünni Müslümanlara yönelik dini hizmetler sunulduğu için Hristiyan ve Aleviler’in kampta kalmak istemedikleri belirtildi.

Yok Sayılanlar, Kamp Dışında Yaşayan Suriye’den Gelen Sığınmacılar İstanbul Örneği’ne ulaşmak için tıklayın.

radikal