Tecrübe konuşuyor. Baba olmak dünyanın en tuhaf ve büyülü deneyimlerinden biri. Her anı başka bir mucize. Öyle ki mucizelerin sıradanlığına inandırıyor sizi. Kimi zaman baskı altındasınız, ama hemen ardından gelen mutluluk dolu anlarla o baskının tüm hasarı onarılıyor. Hiçbir bebek yanında kullanım kılavuzuyla gelmiyor. Bazı şeyleri başkalarından öğrenebiliyorsunuz. Ama birçok şeyi sizin düşünmeniz ve icat etmeniz gerekiyor. İşte size bana kimsenin öğretmediği, ama başkalarına da söylemem gerektiğini düşündüğüm beş babalık bilgisi…

Bebek gelmeden bütçeyi denkleştirin

Eğer bebek gelmeden para işlerini düzene koyarsanız, doğumdan sonra daha az baskı altında hissedersiniz kendinizi. En azından ayağınızı nasıl bir yorgana göre uzatabileceğinizi bilirsiniz. Aslında bebeğin gelişini fırsat bilip, ömür boyu sürecek bir bütçe planlama alışkanlığı da edinebilirsiniz.

Şaşırmaya hazır olun

Baba olmak hayat boyu süren heyecan dolu bir macera. Her adımında ayrı bir şaşkınlık yaşayacaksınız. Kimi zaman kendi çocukluğunuza döneceksiniz. Bebeğinizin ilk adımlarıyla yürümeyi yeniden öğreneceksiniz. Büyüdükçe işler daha da karışacak. Mesela aslında ne olmak isteyip de olamadığınızı, çocuğunuzla meslekleri konuşurken hatırlayacaksınız. Bazen kendinizle gurur duyacak, bazen keşke başka türlü biri olsaydım diyeceksiniz.

Çok ağlayacaksınız

Biliyorsunuz erkekler de ağlar. Hem bazen kadınlardan bile çok ağlayabilirler. Baba olmak, ağlama katsayınızı artıracak. Bazen kendinizi durduramayacaksınız. Mesela doğum anında ağlayacaksınız, bebekle eve ilk gittiğinizde gene ağlayacaksınız, ilk kelimelerini sarfettiklerinde, ilk baba dediklerinde… Sonu yok ki… Artık duygusal bir adamsınız.

Ev düzeni

Bebeğiniz biraz ele avuca gelmeye ve hareketlenmeye başladığında, evinizin ne kadar büyük tuzaklarla dolu olduğunu göreceksiniz. Hemen her şeyi yeniden yapmanız gerekecek. Dekorasyonu ona göre elden geçireceksiniz. Bir evi bebek-dostu yapmak aslında onu boşaltmak anlamına geliyor göreceksiniz.

Kendi ebeveynlerinizi hatırlayacaksınız

Çocuk sahibi olduktan sonra kendi ebeveynlerinizi her zaman olduğundan daha sık düşünmeye başlayacaksınız. Onlara eskisinden farklı bir şekilde saygı duyacaksınız. Kimi zaman da sinirleriniz ayağa kalkacak. Çünkü sizi yetiştirirken yaptıkları hataları tekrarlarken bulacaksınız kendinizi.

Kaynak: Naturalpapa.com