İstanbul Fındıklı’da geçtiğimiz günlerde insanların biraz daha mutlu olup gülümsemesi için Hüseyin Çetinel’in rengarenk boyadığı merdivenler, Gezi Direnişi boyunca ortaya çıkan mizah dolu duvar yazılarıyla aynı kaderi paylaştı. Merdivenlerin üzerlerinin gri boya ile kapatılması geçmişte tanık olduğumuz baskıcı totaliter rejimlerin uyguladığı yaptırımları hatırlatmaktan öteye gitmiyor ne yazık ki.

Öldürülerek, dövülerek, gözaltına alınarak susturulmaya çalışılan insanların hayatından renkleri de çıkarmaya çalışan kromatofobik bu zihniyet, çirkin, gri boyalarıyla düşüncelerimizi de sileceğini ve yok edebileceğini sanıyor ve hepimizin bildiği gibi yine yanılıyor.

*Kromatofobi( Renklerden korkma): Bu korkuyu yaşayan insanlar bazı renklerden korkar veya çekinirler. Bu renkleri gördüklerinde kriz geçirebilirler.”

Karaköy’de yaşayan 64 yaşındaki orman mühendisi Hüseyin Çetinel tarafından boyanmıştı. “İnsanlar gülümsesinler diye” merdivenleri boyadığını söyleyen Çetinel’in renklendirdiği merdivenler, sosyal medyada da çok paylaşılmış ve pek çok insanı gülümsetmişti.

Hüseyin Çetinel, sabah olayı duyarak geldiğini belirterek, “Sabaha karşı boyandığını haber aldım. Çok üzüldüm, berbat bir şey. Merdivenleri herhangi bir eylem veya grup için boyamadım” diye konuştu.

Fındıklı’dan Cihangir’e çıkan Salıpazarı Yokuşu’nun merdivenleri, geçtiğimiz günlerde 64 yaşındaki Hüseyin Çetinel, damadının da yardımı ile bir haftada gökkuşağı renklerine boyadı. Sabah saatlerinde çevre sakinleri merdivenlerin tekrar griye boyandığını şaşkınlıkla gördü. Merdivenleri henüz kimlerin boyadığı kesinlik kazanmazken, Hüseyin Çetinel, haberi alır almaz merdivenlerin başına geldi.

Olay sosyal medyada yayılınca habercilerin ilgi odağı oldu. Üzüntü ile merdivenlere bakan Hüseyin Çetinel; “Dün pırıl pırıldı, rengarenkti. Şimdi görmüş olduğunuz gibi kül rengi olmuş. Sabaha karşı boyandığını haber aldım. Üzüldüm. Çok üzgünüm. Berbat bir şey. Bütün doğa renkli, kediler renkli, kuşlar renkli, çiçekler, dağlar renkliyken bu gri renk nereden çıkmış? Tekrardan boyamayı henüz düşünemiyorum” dedi.

Sabaha karşı belediye araçları görülmüş Çevredeki bir kamu kuruluşunun gece nöbetçilerinden 06.30 sıralarında belediye araçlarının uzaklaştığını duyduğunu söyleyen Hüseyin Çetinel, “İşi bitirip gitmişler. Ama hangi belediye boyadı, şahıslar kimler, bunları bilmiyorum’ dedi.

Beyoğlu Belediyesi’nden “Biz yapmadık” açıklaması

Haberin sosyal medyada yayılmasıyla Beyoğlu Belediyesi’nden, “Biz yapmadık, kim ve ya kimlerin yaptığını araştırıyoruz” yönünde bir açıklama yapıldı.

Bu ilk gri vakası değil

Bu Beyoğlu’ndaki ilk “gri vakası” değil. Gezi Parkı eylemleri başladığından beri Cihangir ve Karaköy’deki duvar yazıları ve resimleri sürekli gri renk boyalarla kapatılıyor. Önce açık renk gri renklere boyanan yazılar, daha sonra gittikçe daha koyu gri renge boyanmıştı. Bu kez de duvar yazılarında “Yine mi gri?” “Bu sefer pembe bekliyordum!” gibi ifadeler yer almıştı. En son bir sokakta yer alan Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert, Medeni Yıldırım ve Mehmet Ayvalıtaş’ın yüzlerine ve adlarına yer verilen duvar baskısı da griye boyanmıştı.

radikal