Dünya Çocuk Kitapları Haftası kutlu olsun!

Unutamayacağımız nice Pippi Uzunçorap’lar, Aslanyürekli Kardeşler, Sevdalı Bulut’lar, Bacaksız Bahri’ler olsun yeni dünyamızda.

Kumkurdu evinizden eksik olmasın, Değnek Adam’a rastlarsanız sıkıca sarılın ve Kırmızı Kanatlı Baykuş’u unutturmayın hiç.

Kitap okutanınız çok olsun.

Bu hafta benim kitaplığımdan en sevdiklerime bir göz gezdirelim:

Kumkurdu – Üçü Bir Yerde -Åsa Lind

Kanat Çocuk

Zackarina anne- babasıyla birlikte deniz kıyısında bir evde yaşıyordu. Bir gün yalnız başına sahile indi ve orada eşi benzeri olmayan biriyle karşılaştı: Kürkü altın gibi parıldayan, vahşi ve güzel Kumkurdu’yla… Åsa Lind’in, Zackarina ile Kumkurdu’nun müthiş dostluğunu anlattığı hikâyecikleri büyüleyici, eğlenceli, meraklı ve eşsiz. Kumkurdu’yla tanışmak gerçekten büyük bir şans!

***

Böğürtlen Cini ve Sarı Gaga – Feridun Oral

Yapı Kredi Yayınları – Doğan Kardeş Kitaplığı

Sarı gagalı küçük kuş göç zamanını kaçırmıştı. Yapraklarını dökmeyen Ulu Ağaç ve Böğürtlen Cini, yalnız kalan Sarı Gaga’yı korumak için kolları sıvadılar. Dostluk ve dayanışmanın en güzel öykülerinden biri.

***

Cecü’nün Yer Cüceleri -Umberto Eco

Yapı Kredi Yayınları

Bilim adamı, yazar, edebiyatçı, eleştirmen olarak 20. yüzyılın en önemli düşünce adamlarından Umberto Eco’dan çocuklara masallar. “Bomba ve General”, “Üç Kozmonot” ve “Cecü’nün Yer Cüceleri” başlıklarından oluşan kitapta savaş karşıtlığı, farklılıklara saygı ve çevrecilik ekseninde barışçıl bir anlatım hâkim. Umberto Eco’nun anlattığı, Eugenio Carmi’nin resimlediği Cecü’nün Yer Cüceleri masallara ihtiyacı olan herkes için…

***

Her Şeyin Öyküsü (Büyük Patlamadan Bugüne)

Tudem Yayıncılık

Çok uzun süre önce hiçbir şey yoktu. Ne uzay, ne zaman, ne gezegenler, ne insanlar, ne ben, ne de sen, hiçbir şey. Büyük patlamadan bugüne evrenin, dünyanın “kısa” hikayesi. Smarties ödüllü Neal Layton ile kağıt mühendisi Corina Fletcher’dan zeki, esprili kağıt efektleri olan ustaca bir kitap.

***

Gergedanlar Krep Yemez- Anna Kemp, Sara Ogilvie

Pearson Education Yayıncılık

“Annenin ve babanın, seni çok sevdiklerini bilmene rağmen, bazen söylediğin şeyleri dinlemediklerini hissettiğin oldu mu? Begüm de annesi ve babasının bazen onu dinlemediğini düşünürdü. Hatta bir gün akvaryumdaki balığın kendisiyle konuştuğunu söylediğinde veya uzaylıları gördüğünü anlattığında sadece kafalarını sallayıp “Evet, tatlım, çok güzel” ya da ” Bunu daha sonra konuşalım mı?” diyerek onu dinlememişlerdi. Bir gün Begümün anlatacak çok önemli bir şeyi oldu ve yine her zamanki gibi kimse onu dinlemedi.

Ne mi oldu…”

***

Tostoraman- Julia Donaldson

Popcore Çocuk Kitapları

Dünya çapında 5 milyon satan ve 32 dile çevrilen “Gruffalo”, Yıldırım Türker’in çevirisiyle ve “Tostoraman” adıyla yayımlandı. Ormanda dolaşmaya çıkan minik fare onu yemek isteyen hayvanları korkutmak için hayalinde uydurduğu korkunç bir canavar olan Tostoraman’ı ballandıra ballandıra anlatmaya koyulur. Ama birden bu hayali canavar gerçekten karşısına çıkınca bizim uyanık fare ne yapacağını şaşırıp kalır.

***

Güney Çayırı – Astrid Lindgren

Pegasus Yayınları

Çok uzun yıllar önce, açlığın dünyayı kasıp kavurduğu günlerde, yapayalnız kalan iki küçük kardeş, Güney Çayırı’ndaki evlerini terk edip Bataklık Köyü’nde yaşayan bir çiftçinin yanına sığınırlar. Çiftlikte işler ağır, günler yoksulluk grisidir. Bir gün iki kardeşin karşılarına çıkan bir kuş, önlerine düşüp onları sürekli ilkbahar yaşanan bir bahçeye götürür. Astrid Lindgren’in yazdığı en güzel masallardan biri olan Güney Çayırı, Marit Törnqvist’in ustalıkla çizdiği resimlerle daha da güzelleşmiştir.

***

Dedem Bir Kiraz Ağacı -Angela Nanetti

Günışığı Kitaplığı

Hans Christian Andersen Ödülü sahibi, tanınmış İtalyan yazar Angela Nanetti’nin tüm dünyada çok sevilen romanında sevginin büyülü sarmallarında dolanan bir çocuğun aile büyükleriyle yaşadığı sıcaklığı, taşra yaşamının sevecenliğini yansıtıyor. Ölüm gibi zor bir temayı çocuk gerçekliğine taşıyan roman, insanı doğadan koparıp, kendisine yabancılaştıran kent yaşamı üzerine de düşündürüyor.

Tonino, köyde yaşayan dedesiyle anneannesine düşkün bir çocuktur. Onların köydeki sevgi ve eğlence dolu yaşamı, Tonino için anne babasının baskısından uzak, özgür günler anlamına gelmektedir.

Annesi doğduğunda dedesinin dikmiş olduğu kiraz ağacı Felice ve anneannesinin beslediği akıllı kaz Alfonsina, Tonino için çok özeldir. Hele, yaşamındaki önlenemez değişiklikler, Felice ve Alfonsina’ya yepyeni bir gözle bakmasına neden olacaktır…

***

Bütün Gün Esneyen Prenses – Carmen Gill

Redhouse Kidz

Prenses esneyip duruyordu ve esneme bulaşıcı olduğundan, saraydaki herkes ağzı açık dolaşmaya başlamıştı: kral, kraliçe, bakanlar… Hatta bahçıvanın kedisi ile köpeği bile esniyordu. Kral, kızını eğlendirmek için elinden ne gelirse yapıyordu ama hepsi boşunaydı.

Bir gün Prenses, sarayın bahçesinde yürüyüş yaparken uşaklardan birinin oğlu ona doğru yaklaştı…

***

Aydede Her Yerde – Hacer Kılcıoğlu

Günışığı Kitaplığı

Ülkeler farklı, Aydede aynı! Dünyanın dört bir yanından Aydedeli öyküler!

Kitapta yer alan 16 öykünün ortak özelliği, Aydede.

“Yalnızlığımızı gideren, aradıklarımızı bulduran, gülümseten, mutlu eden ve yolumuzu ışığıyla aydınlatan Aydede”nin eşliğinde, okurlarını değişik coğrafyalarda; ülkeler, kentler ve kültürler arasında etkileyici bir yolculuğa çıkarıyor.

Kitapta yer alan 16 öykü: Bostan Bekçisi Fırat, Derrin Süvariden Fırata, İpek Kız, Çinli Hong Chu ve Büyükkannesi, Sıcak Gecenin Ayışığı, Mısırlı Muhammet, İtalyan Massimo, Vietnamlı Küçük Kız, Mostarlı Mustafanın Korkusu, Gıprıslı Salih, Pragın Köyünden Dzitka Milena, Yamanın Ödevi, Anne Franktan Kedicike, José ve Eski Matador, Marianın Haski Sevgisi, 7’den 77’ye.