Çoğunlukla solunum yollarını etkileyen viral bir enfeksiyon hastalığıdır.

Kolayca bulaşabilmesi nedeniyle kısa sürede yayılarak salgınlara (epidemi) neden olabilir.

Virüsün A, B, C olmak üzere üç tipi vardır; en sık görülenleri A ve B tipidir.

İnfluenza hayvanlarda da hastalığa neden olabilir ve bu yolla insanlara bulaşabilir.

Özelikle kuşlar uzun mesafeleri aşarak virüsün tüm dünyaya kolayca yayılmasına neden olabilirler.

Virüs çocuklar arasında daha kolay yayılır; bu nedenle genç nüfuslu ve kalabalık toplumlarda epidemiler daha sık görülür.

* Hastalığın kuluçka süresi 2- 3 gündür. Virüs çoğunlukla solunum yollarını tutar.

* Nezle, gözlerde kızarıklık, boğazda kızarıklık ve kuru öksürükle başlar. Hastalık çoğunlukla üst solunum yollarında kalsa da zatürre nedeni de olabilir.

* Yüksek ateş, kas ağrısı, halsizlik ve baş ağrısı sık görülen bulgulardır. Ateş çoğunlukla 2-4 gün sürse de bir haftaya kadar uzayabilir.

* Hastalığın tanısı klinik bulgularla kolayca konabilir. Üst solunum yollarından alınan örneklerde virüs antijenlerinin saptanması ile tanı kolayca kanıtlanabilir.

* Influenzanın sık görülen komplikasyonları orta kulak iltihabı ve zatürredir. Kalp ve solunum yolları hastalıkları gibi vücudun direncini azaltan sorunları olan çocuklarda olan çocuklarda influenza daha ağır seyreder, ve komplikasyonları daha sık görülür.

* Tedavi istirahat ve yakınmalara yöneliktir.

* Yüksek ateş nedeniyle gelişebilecek sıvı kaybı için; eksik olanı yerine koyacak kadar sıvı almak önemlidir; çocuklardan sıvı alımının en iyi izlemi idrarını izlemekle olur.

* Hastalıktan korunmanın yolu aşıyla sağlanabilir.

* Doğuştan kalp hastalığı, kronik solunum yolları hastalığı, şeker hastalığı gibi vücut direncini düşüren hastalıkları olanlar ve 65 yaş üstü kişiler mutlaka aşılanmalıdır.