Bugün, 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü… Dünyanın her yerinde bugün Down sendromlu kişilerin hakları, katılımı ve refahına dikkat çekilmesi amacıyla 9. kez etkinlikler yapılacak.

Biz de bugünün anlamına özel olarak hayallerini gerçekleştiren Down sendromlu beş insanı listeledik.

Lauren Elizabeth Potter

24 yaşındaki Amerikalı dizi ve film oyuncusu Lauren Elizabeth Potter, Glee adlı dizide Becky Jackson adlı karakteri canlandırmasıyla tanınıyor. Potter, aynı zamanda gelişimsel bozuklukları olan bireyler için çalışmalar yapan bir aktivist.

 

Sarah Gordy

Sarah Gordy, BBC televizyonunun Upstairs Downstairs adlı dizisinde önemli bir role sahip.

Chris Burke

İlk profesyonel oyunculuk deneyimini 1987 yılında ABC televizyonunda yayınlanan Desperate adlı filmde yapan Burke, oyunculuk yaşamına ABC’nin kendisi için özel hazırladığı Life Goes On ile devam etti. Burke’nin bu devrim niteliğindeki rolü Down Sendromlu insanların gerçekçi bir portresini çizdi ve izleyenlerin bakış açısını büyk ölçüde değiştirdi. Burke’yin dikkat çekici oyunculuk performansı nedeniyle Life Goes On dizisi 1989 yılından 1993 yılına kadar sürdü. Burke dizi boyunca “Hayat devam ediyor. Hissediyorum” dedi.

Jamie Brewer

Jamie Brewer, American Horror Story’deki nefes kesici oyunculuk performansıyla tanınıyor. Tiyatro ile ilişkisi 1999 yılında başlayan Brewer, kar amacı gütmeyen kuruluşlarda engelli bireyler için çalışıyor.

Maria Reyes

Tek hayali marmelat yapıp satmak olan Maria Reyes annesinin ve aile üyelerinin desteği ile hayallerini gerçekleştirdi ve yaşadığı ülkedenin birçok ilinde ürünlerinin satışını yapmaya başladı.