Serbest hekimliğim süresince, son derece üzgün olduklarını düşünen ve depresyonla mücadele eden birçok insanla tanıştım. Depresyonda oldukları için üzgün ve kaygılı olan insanlarla da tanıştım.

Şunu unutmamalıyız; biz yoğun bir şekilde ruhumuza nüfuz etmiş üzüntünün birincil belirtileri ile depresyon kavramını ilişkilendiririz, çoğumuz için bu iki benzer psikolojik hâl arasındaki farkı anlamak ise oldukça zordur.

Yanılgılarımız, depresyon gibi tedavi gerektiren ciddi bir durumun ihmaline veya hüzün gibi normatif duygusal bir duruma aşırı tepkiler vermemize yol açabilir. İşte, tam da burada ayrım yapabilmek önemlidir:

Hüzün ve depresyon arasındaki fark nedir?

Hüzün normal, insani bir duygudur. Hepimiz bunu yaşadık ve hepimiz bunu yeniden yaşayacağız. Genellikle zor, üzüntü verici ve hayal kırıklığı yaratan olaylar ya da deneyimler ile tetiklenir. Diğer bir deyişle, biz bir şeyler için üzgün hissetme eğiliminde oluruz. Bir şeyler değiştiğinde, duygusal acılarımızı artık hissetmemeye başladığımızda, bir kayıp veya hayal kırıklığından sapasağlam çıktığımızda hüznümüz de azalır.

Depresyon ise anormal bir duygusal durumdur, yaygın ve kronik şekillerde düşünme yetisini, duyguları, algıları ve davranışları etkileyen bir ruhsal hastalık olarak tanımlanır. Depresif olduğumuz zaman her konuda üzgün hissederiz. Depresyon mutlaka zor bir olay ya da durum, bir kayıp ya da bir durum değişimini gerektirmez. Aslında, çoğu zaman bu tür tetikleyicilerin yokluğunda oluşur.

Hayatımızdaki tüm renkleri alır ve onu daha az eğlenceli, daha az ilginç, daha az önemli, daha az sevimli ve daha az değerli bir hale getirir. Sevincimizi ve motivasyonumuzu azaltır; bizi zevk, heyecan, beklenti, memnuniyet duyabilme yetisinden mahrum eder. Tüm eşiklerimiz düşer. Daha sabırsız, daha çabuk sinirlenen bir insana dönüşürüz. Fakat, kendimizi toparlamamız daha çok zamanımızı alır.

Depresyonun gerçek belirtileri nelerdir?

Depresyon tanısı için, bir kişi en az iki haftalık bir süre içerisinde, aşağıdaki semptomlardan en az beşini göstermelidir.

Uyarı: Bu belirtilerin şiddeti de dikkate alınmalıdır, bu nedenle bu listeyi sadece bir kılavuz olarak kullanabilirsiniz ve kesin tanı için bir ruh sağlığı uzmanına başvurmalısınız.

Genellikle depresif ve huzursuz bir duygu durumuna sahip olma.

Daha önce ilginç veya zevkli olduğu düşünülen etkinliklere karşı istek ve ilginin azalması.

Kilo veya iştahta önemli değişiklikler.

Uykuya dalmakta zorlanma ya da çok fazla uyuma.

Hareketlerde yavaşlama veya çoğu zaman huzursuz hissetme.

Halsiz, yorgun ve düşük enerjili hissetme.

Değersizlik ya da aşırı suçluluk duygusuna sahip olma.

Düşünme, odaklanma, konsantrasyon, yaratıcılık ve karar verme ile ilgili sorunlar yaşama.

Ölüm ya da intihar düşüncesine sahip olma.

***

@GuyWinch