Gündem Çocuk Derneği ve çocuk hakları savunucuları İstanbul Valisi Mutlu’yu, 1 Mayıs’ta ağır yaralanan 17 yaşındaki D.A.’nın haklarını ihlal ettiği için Kamu Denetçiliği Kurumu’na şikayet etmek üzere Ankara ve İstanbul’da toplanıyor.

Gündem Çocuk Derneği bir çağrı yayınlayarak herkesi İstanbul Valisi Avni Mutlu’yu çocuk haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle kamu denetçisine şikayet etmeye çağırdı.“İnsan/çocuk hakları savunucuları başta olmak üzere bireysel ve kurumsal olarak herkesi Dilan’ın çocuk olduğunu hatırlatmaya ve çocuk hakları ihlalinden dolayı İstanbul Valisi Avni Mutlu’yu Kamu Denetçiliği Kurumu’na şikayet etmeye çağırıyoruz!”

Hak ihlali

Gündem Çocuk, Türkiye’nin taraf olduğu Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin ilk maddesini oluşturan “18 yaşına kadar her birey çocuktur” ifadesini vurguladı.

Mutlu’nun “Dilan adlı kızımız da yaralıdır. Dilan örgüt üyesidir, marjinal grup üyesidir. Bizde kayıtları vardır. Çatışma içindedir. Tam bir radikal mensuptur. Yaptığımız hiçbir eksik ve yanlış işlem yoktur” sözlerini hatırlattı.Bu sözlerle henüz 17 yaşında bir çocuk olan D. A.’nın çocuk olma statüsü ve insan haklarının ihlal edildiğini belirtti.

“İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, D.A.’nın çocuk olduğunu görmezden gelmiş; onu korumak yerine (BM ÇHS Madde: 3) ‘kendini’ ve ‘orantısız kullanılan gücü’ haklı göstermiştir.

“Gündem Çocuk Derneği olarak valinin sözkonusu ifadeleri ve tutumundan dolayı görevini ihmal ettiğini düşünüyoruz.”
D. A. 1 Mayıs’ta İstanbul’da polisin attığı gaz bombası kartuşuyla başından ağır yaralanmıştı.Çarşamba, saat 11’de
Gündem Çocuk Derneği ve çocuk hakları destekçileri 8 Mayıs Çarşamba günü, saat 11.00’de, Ankara ve İstanbul’da Vali Mutlu’yu kamu denetçisine şikayet edecek.

Ankara’da “Remzi Oğuz Arık Mahallesi, Ali Dede Sokak,  No: 8, Çankaya” adresindeki Kamu Denetçiliği Kurumu önünde, İstanbul’da Galatasaray Postanesi önünde toplanılacak. Şikayet İstanbul’da faks yoluyla yapılacak. Şikayet metni çarşamba saat: 09.00’dan itibaren gundemcocuk.org sitesinde yayımlanacak.

Bianet