Malzemeler :
3-4 su bardağı tam buğday unu
1.5 çay bardağı su
1 çorba kaşığı sızma zeytinyağı
1 yumurta
1.5 çay kaşığı deniz tuzu ya da kaya tuzu

özlü hamur

Tam buğday unuyla çalışmak çok kolay. Neredeyse hiç topaklanmıyor. Hamur işi tariflerinde hep derler ya ‘özlü bir hamur elde edin’ diye… İşte size ne yaparsanız yapın özlü olacak bir hamur tarifi… Un-su miktarını ayarlamak size kalıyor biraz, ama unu eklerken de suyu eklerken de hiç korkmayın, çünkü tam buğday ununun taneli yapısı  gereken kıvamı sağlıyor.

Derin bir kabın içinde unu ve tuzu harmanladıktan sonra, ortasını havuz gibi açıp su, yumurta ve yağı ekleyin. Önce parmaklarınızın ucuyla, ardından avuç içinizle havuzun etrafındaki unu yavaş yavaş içine yedirin. 5-10 dk. kadar kuvvetlice yoğurduktan sonra, hamuru unlanmış mutfak tezgahına alıp yoğurmaya devam edin.

üçü bana, biri kızıma 🙂

Hamuru 4 eşit parçaya bölüp, parçaları teker teker yoğurduktan sonra üstlerine bez örtüp  15-20 dk. dinlenmeye bırakın.

Yufka hali

Yufka açmak zor gibi gözükse de, birkaç denemeden sonra eliniz alışacaktır. Hamuru  unladığınız tezgaha aldıktan sonra, önce parmaklarınızla  yayın. Ardından hamuru sol alt köşesinden oklavaya sarmaya başlayın, bu arada parmaklarınızla basınç uygulayarak  hamurun incelip şekillenmesini sağlayın.

Dinlenmiş hamurları sırayla mutfak tezgahına alıp her yerini unlayarak 30-40 cm. çapında açıp, içine  evdeki ufaklığın damak tadına göre hazırlayacağınız harçtan koyup, çok az zeytinyağı ile yağlanmış yapışmaz yüzeyli bir tavada  kısık ateşte önlü arkalı pişirin.

Bienallik bir eser

soğan,pazı,pırasa ve beyaz peynirli harç