Aşağıdaki şarkılar öteden beri en sevdiklerim… Ölçütlerim dibine kadar öznel… Muhtemelen bu şarkılara itiraz edecek ya da “daha iyisi var” diyeceksiniz… Buyrun söyleyin, liste uzayıp gitsin…

Animal Instinct, The Cranberries: Efsanevi İrlandalı grup The Cranberries’in seslendirdiği Animal Instinct’in yazarı Dolores O’Riordan şarkıyı ilk çocuğu Taylor’un doğumundan sonra lohusalık evresini atlatmaya çalışırken yazmış ve demiş ki: “Oğlum iyileşmemi sağladı. Beni mutlu etti. Animal Instinct oğlum hakkında bir şarkı. Onunla yeniden mutlu oldum ve bu sayede yeniden şarkı söylemeye başladım.”

Kınalı Kuzum, Sezen Aksu: Sezen Aksu’nun oğlu Mithat Can’ın evleri ayırma kararı üzerine yazdığı şarkı. Bir röportajında şunları söylemiş: “Kınalı Kuzum’u ona doğum günü hediyesi olarak yazdım. Ama perişan oldu çocukcağız. Yani ben hiç öyle olacağını düşünmemiştim. ‘Odama gel, sana bir hediyem var’, dedim, CD’yi dinlettim. Laciverttir Mithat Can’ın gözleri. Lacivert lacivert yaşlar gözünden palyaço gibi fışkırıyordu. ‘Ya Mitoş ben seni üzmek istemiyordum. Ne yaptım?’ dedim. ‘Yok yok, iyi bir şey anne’ dedi. Tabii ki etkilendi. Sonra kendimi onun yerine koyunca anladım çocuğun başına geleni.

Father and Son, Cat Stevens: Şarkının ilham kaynağı Rusya’da devrime katılmak için evden ayrılmak isteyen bir oğulla babası arasındaki “gitme, kal” diyalogu. Baba, “evde kal, tarlanda bir çalış, iyi bir kadın bul ve evlen, bak ben öyle yaptım ve mutluyum” diyor… Ancak aslında Cat Stevens, nam-ı diğer Yusuf İslam’ın babasıyla arasındaki ilişkinin de izleri var şarkıda. Demiş ki bir seferinde: “Babamın bir lokantası vardı, ben de bir pop yıldızıydım. Onun yolundan yürümedim.”

All My Love, Led Zeppelin: Şarkıyı yazanlar Zeppelin’in vokalisti Robert Plant ve basçısı John Paul Jones. İlk bakışta bir aşk şarkısı gibi görünse de, aslında Robert Plant’ın 1977’de henüz beş yaşındayken bir mide enfeksiyonu nedeniyle ölen oğluna yazdığı bir ağıt.

Kooks, David Bowie: Karısı Angie, oğulları Zowie için doğum odasındayken David Bowie, Neil Young’ın o esnada, yani 1971 baharında çıkmış bir albümünü dinliyormuş. Oğlu için Neil Young’ın şarkılarına benzer bir şarkı yapmaya karar vermiş ve bu şarkı çıkmış ortaya. Not: Zowie adını değiştirip Duncan Jones yaptı ve kötü filmler yönetmekle meşgul.

Fast Company, Eagles: Don Henley ve Glenn Frey şarkıyı kızları için yazmışlar. Henley şunları söylemiş ilgili olarak: “Şarkı beni çocukluk yıllarıma götürdü ve o zamanlar ikiz olmanın ne kadar zor olduğunu hatırladım. Bu çocuklar çok kırılgan, insanların kendi haklarında ne düşündüğüne takılmadan edemiyorlar. Acaba diğer insanlar onları seviyor mu? Doğru giyindiler mi, doğru telefonu ya da iPod’u aldılar mı?”

Forever Young, Rod Stewart: Stewart şarkıyı, gitaristi Jim Gregan ve piyanisti Kevin Savigar’la birlikte yazmış. Hayatı boyunca söylemekten en çok gurur duyduğu şarkısı olduğunu ifade ediyor her fırsatta. “Çünkü nihayet çocuklarım hakkında ne hissedebildiğimi söyleyebildim” diyor ve ekliyor: “Birden bire Sean ve Kimberley’le geçirebileceğim en güzel beş yılı kaçırmıştım, çünkü konserden konsere koşmakla meşguldüm. Artık hata yapmak istemiyorum. Onları da turnelere götürüyorum, böylece büyümelerine tanıklık edebiliyorum. Bu yüzden en sevdiğim şarkım bu. Ne yazık ki ne İngiltere’de popüler olamadı, ama Amerika’da neredeyse milli marş haline geldi.”

Good Night, The Beatles: John Lennon şarkıyı oğlu Julian’a ninni olarak yazmış. Ancak Julian’ın kendisi için yazılmış Beatles şarkıları arasında en etkileyici bulduğu şarkı bu değil. O belki de babasına duyduğu nedeni anlaşılabilir bir kırgınlıkla, Paul McCartney’in yazdığı “Hey Jude”u tercih ediyor… Sebebine gelince: McCartney asıl adı “Hey Jules” olan “Hey Jude” şarkısını, o esnada 5 yaşında olan Julian’a anne-babasının boşanmasından duyduğu üzüntüyü unutturmak için yazmış. Ama sonradan Oklahoma müzikalindeki Jud karakterine uyarlanarak, “Hey Jude” yapılmış. Julian şarkıyla ilgili hissiyatını bir gazeteciye şöyle aktarmış: “Paul’le babamla olduğundan çok daha fazla zaman geçiriyordum. Birlikte daha fazla fotoğrafımız vardı. Bunun nasıl olduğunu bilmiyorum. Bir Cumartesi akşamı elimde koca bir şişe viskiyle eve girdiğim zaman söylediği gibi, etrafta çok fazla olumsuzluk vardı. Bütün bunlarla uğraşmak zordu. Elbette seviyorduk birbirimizi. Ama bu şarkıyı ne zaman duysam şaşırıyorum. Birinin sizin için bir şarkı yazdığını bilmek kaç kez dinlerseniz dinleyin şaşırmanıza neden oluyor ve her seferinde duygulandırıyor.”

Beautiful Boy, John Lennon: Lennon şarkıyı, Yoko Ono’dan doğma oğlu Sean için yazmış. Oğlan bir gece kabus görmüş, Lennon elinden geleni yapmış sakinleştirmek için. Sonunda bu şarkıyı mırıldanmaya başlamış: “İyi geceler Sean, sabah görüşürüz.”

Come Talk To Me, Peter Gabriel: Gabriel şarkıyı kızı Melanie ile iletişim kurmakta ne kadar zorlandığını anlatmak için yazmış. Şarkının yazılma öyküsü, Gabriel’in evden ayrılışıyla başlıyor. Gabriel her ne kadar yakın bir kulübeye taşınsa da kızından ayrılmak ona zor geliyor. Daha sonra Mojo dergisinin şarkının kızıyla iletişim kurmasına bir katkıda bulunup bulunmadığı sorusuna Gabriel şöyle cevap vermiş: “Emin değilim. Eski karım çok iyi bir terapist, şimdi aramızda olanlarla ilgili şakalaşıp duruyoruz. Şarkının o tarafta bir işe yarayıp yaramadığını bilmiyorum, ama en azından kendimi ifade etmeme yardımı olduğunu söyleyebilirim.”