Çocukla geçirilen vaktin eğlenceli olması için sizin de eğlenmeniz gerekir.

Buyurun, bir küçük öneriler listesi.

1. Fotoroman çekin

Öncelikle çocuğunuzla beraber bir senaryo yazın. Kostümleri edinin. Uygun yerler bulun ve bir fotoroman çekin. İnternet rahatça konuşma balonu yerleştirebileceğiniz yazılımlarla dolu. Akıllı telefonları olanlar için Comic Book bu işi mükemmel yapıyor.

2. Bahçe işleri yapın!

Yeriniz uygunsa bahçede, değilse terasta, olmadı balkonda. Hiçbiri yoksa bir yoğurt kutusunda. Tercihen tüketebileceği yahut görebileceği şeyler ekin dikin biçin. Yasemin gibi kokulu sarmaşıklar, meyve ağaçları kalıcı tercihler olur. Ev içinde ise çilek, domates, kır çiçekleri iyi bir tercih olabilir.

3. Araba yıkayın!

Arabanız yoksa komşunuzu sevindirin. Hele iyi de bir müzik olursa araba yıkamanın ne kadar eğlenceli bir iş olabileceğine inanamazsınız.

4. Böcek peşinde koşun!

Bir büyüteç alın ve kıra çıkın. Salyangozlar, sümüklü böcekler, solucanlar, çeşit çeşit böcekler… Kıra dikkatli baktığınızda neler neler görürsünüz. Hızınızı alamazsanız akşam da muhteşem Microcosmos / Çayırın Sakinleri filmini seyredebilirsiniz.

5. Kedi ziyareti yapın!

Yanınıza mamalar ve su kapları alarak bol kedi yaşayan bir bölgeye gidin. Kedi besleyin.

6. Kurabiye partisi verin!

Size ve hediyelerinize itiraz edemeyecek bir hedef seçin kendinize. Şantiyeler biçilmiş kaftandır bu iş için. İtfaiye merkezi yahut vakitli esnaf da olabilir. Bolca kurabiye yapın ve götürün. İş makinaları, itfaiye araçları ve kurabiyelerinizin de katkısıyla keyiflenmiş insanlar eşsiz bir parti ortamı oluştururlar.

7. Birkaç kutu tebeşir…

Kalabalık bir parka çok miktarda tebeşirle gidin ve ortalığa bırakın o tebeşirleri. Bir süre sonra o park daha güzel bir park haline gelecektir.

8. Şehir fotoğrafları sergisi açın

Çok otobüs geçen bir durağa gelen ilk otobüse binin. Aranızda önceden kararlaştırdığınız bir sayı tutun. O kadar durak sonra inin. İndiğiniz yerde gelişigüzel yürüyün ve fotoğraf çekin ve not tutun. Aynı şeyi tekrar yapın. Bütün bunlardan bir de yazı hazırlar, Uzuncorap.com’a yollarsanız tadından yenmez.

9. Boya yapın!

Mahallenizde boyaya ihtiyacı olan ve kimsenin ses etmeyeceği bir şey bulun. Bir direk, kaldırım taşı, bank… her şey olabilir. Ve boyayın. Boya yapmak her zaman çok eğlenceli olmuştur. Rengarenk merdivenler, kaldırım taşları yapmak da isteyebilirsiniz tabii.

10. Ateş yakın!

Beraber odun, çalı çırpı toparlayın, ateş yakın. Tercihen deniz kenarında. Deniziniz yoksa uygun bir arazide. Sonra ne yaparsanız yapın. Ateş yakmak kendi başına eğlenceli bir şeydir. Sonrasında patlıcan, biber közlemek ve yemek bu eğlenceyi bir de lezzetli yapar.