Bebek denen türün yaygın alışkanlıkları arasında sebze yememek var sanırım. Ya da bana o sürüm denk geldi. Dolayısıyla Deniz’e sebze yedirmek için gösterdiğim gayreti bilime gösterseydim Madam Curie olurdum(!)

Sıradaki level karnabahar yedirme level’ı. Kızartma yememeye, yedirmemeye gayret ediyorum. Deniz’le beraber ek gıdaya geçtiğim için ondan ne kalırsa silip süpürüyorum! Hem o sağlıklı beslensin hem ben süpürürken kilolarca yağ yutmayayım istiyorum. Düşünüp taşınıp şöyle bir tarif uydurdum.

Karnabaharları haşladım, korkunç kokusu gitsin diye sudan geçirdim. Kıymayı; soğan, yeşil biber, kırmızı biber, domates ve baharatlarla kavurdum. Domatesi bol olmalı, kuru olmamalı. Üçüncü olarak beşamel sos yaptım. 1 yemek kaşığı tereyağı, 1 yemek kaşığı un ve 1 su bardağı süt, tuz ve karabiber ile.

Fırın kabını zeytinyağı ile yağladım, en alta haşlanmış karnabaharları, üstüne beşamel sosu, en üste kıymalı sosu yayıp fırına verdim. 150 derecede 15 dakika sonra sarılıp uyumak isteyeceğim bir şaheserim oldu. Amaca odaklanırsak Deniz de sevdi 🙂

Deneyin ki afiyet olsun.