Kışın kabahati yok aslında. Kış da güzel bir mevsim. Kabahat kış aylarında yaptıklarımızda. Havaların serinlemesi ile beraber, açık havada üşüme ve soğuk alma korkusu ile geçirilen zaman azalır. Hatta mecburiyetler dışında sokağa çıkılmaz hale gelir. Kışla beraber kapalı, kalabalık alanlarda geçirilen vakit arttıkça hastalıkların bulaşması da kolaylaşır. Açık alanda mikropların çocukları bulması zorken kapalı alanlarda çok kolaydır.

Büyük oranda hastalıklar damlacık yolu dediğimiz havada asılı bir sonraki hasta yapacağı kişiye seyahat eden gözle görülemeyecek küçüklükte partiküllerle veya hastalık yapıcı etkenle kirlenmiş materyallerin ağza sokulması, içilmesi- yutulması gibi yollarla bulaşır. Bu bulaşma yolları çocukların oyun tarzı ile çok uyumludur.

Ağzına sokarak keşfetmeye çalıştığı oyuncağı, üzerine bulaşan tükürük daha kurumadan bir diğeri keşfe koyulur. Hapşırıkla- öksürükle etrafa sayısız partikül savuran çocuk kolaylıkla oyun arkadaşını da kendi hastalık mikrobunu ile tanıştırır. Tanışanların bir kısmı bu mikrop ile daha önce karşılaşmamış ise birkaç güne arkadaşı gibi o da hastalanacaktır.

Hastalıklar en sık yüksek ateşin ve öksürük- hapşırık gibi bulguların yoğun olduğu dönemde bulaşır. Kış mevsimi itham edilerek, açık havada oynamak yerine kapalı mekanlarda oynamaya yönlendirilen çocuklar tüm oyuncaklarını paylaşmasa da tüm solunum yolu mikroplarını cömertçe ve kontrolsüz bir şekilde arkadaşları ile paylaşırlar. Bu kapalı mekanlar çocuk yoğunluğunun yüksek olduğu her yerdir. Yeri geldiğinde oyun gurupları, yuva ve okullar, yeri geldiğinde küçük- kapalı, hijyeni yeterince iyi sağlanmayan, iyi havalanmayan oyun, parti alanlarıdır. Kapalı alışveriş mekanları da hastalık kapmak için yeterli imkanı sunar.

Ateşi yüksek çocuğun, ateşli olduğu süre boyunca ve ilave bir gün daha arkadaşları ile kapalı alanda bir arada tutulmaması, oyuncak, eşya paylaşmaması hastalığını bulaştırmaması için iyi bir tedbir olur. Ateşi ilaçla düşürüldüğünde, canlanıp tekrar oyuna dönüyor olması, çocuğun hastalığını diğer arkadaşlarına bulaştırmayacağı anlamına gelmez.

Kış mevsiminde de açık havada oynama imkanı sağlamak mümkündür. Yurdumuzun büyük kısmında kış mevsimi sokağa çıkmaktan geri durulacak şiddette geçmez. Endişelenmeyelim, çıkaralım sokağa çocuklarımızı. Açık hava olarak da egzoz dumanından, yakıt kirliliğinden uzak alanları seçelim. Yuva ve okulları açık alanlarını kullanmak konusunda desteklemek de gene anne babalara düşecektir.