I. Bölüm: Siyaset nedir?

Çocuklara göre siyaset, siyasi partilerden oluşan bir sözcük. Ama bu düşünceye varmadan önce “siyasi parti” ne demek, onu bilmek lazım. Siyasi parti farklı düşünceleri savunan ve farklı siyasi görüşlere sahip insanları kucak altına alan küçük kuruluşlardır. Tabii ki, bunu da anlamadan önce “siyasi” kelimesi ne demek ona bir göz atalım. Siyasi, demek politika yapmak demek. Politika ise bir düşünceyi öne sürmek demek.

Genel olarak bakıldığında, siyasetin tanımı çok büyük. Siyasi partiler ülkenin başına yönetici gelmek için çabalar. Ülkenin başına geçmek oylamalar yapılır. Bu oylamalara seçim denir. Seçimlerde insanlar yaptığı öngörüşlerini beğendiği partilere oy verir.

II. Bölüm: Siyasi görüşler

İnsanlar seçimlerde öngörüşlerini beğendiği partilere oy verir demiştik ya bu bölüm onunla ilgili. İnsanları oy verdikleri partilere göre ayırmamak lazım. Sizin düşünceniz başkasına göre doğru olmayabilir veya başkasının düşüncesi size doğru gelmiyor olabilir. Böylesi durumlarda yapılması gereken tek şey başkasının düşüncesine saygı göstermek. Benim düşüncem doğru demek yanlış olur. Çünkü, geleceği göremeyiz. Yani, bizim düşüncemizin doğru veya yanlış olduğuna dair bir kanıt yoktur.

İllüstrasyon: Pawel Kuczynski

III. Bölüm: İyi bir insan, iyi bir ülke

Her şeyden önce iyi bir ülke için cahilliğin olmaması gerek. Çünkü, cahillik olmaz ise halk kime oy vermesi gerektiğini bilir ve böylece ülkenin başına kötü yöneticiler gelmez. Bu sebepten dolayı halktan kimsenin bu olay ile ilgili yakınmaması gerek. Çünkü, o  kötü yöneticiyi ülkenin başına getiren topluluğa halk deniyor. Yani, yakınan kişinin ta kendisi.

İnsanların siyaset konusunda her an her saniye uyanık olması gerekmektedir; yoksa ülke sefilliğe maruz kalır.

IV. Bölüm: En saygın meslek: Öğretmenlik

Cahillliği yok etmek için eğitimin ileride olması gerekir. Eğitimin ileride olması için ülkenin iyi öğretmenlere ihtiyacı vardır. Fakat, öğretmenlerin çocuklara aşılayacağı bilgiler bilimsel şeyler dışında da olmalıdır. Örneğin, insanlarla nasıl geçinileceği ile de ilişkili olmalıdır.

İnsanları hayatı öğreten şeyler ayakta tutar.

Bilimsel bilgiler sayesinde sevmeyi öğrenmeliyiz. Öğretmenler bunun bilincinde olan olgun insanlar olmalıdır. Öğretmenler asla öğrencilerin başına kötü bir şey gelmesini istemememelidir.

Neyse, siyaset konusundan kopmayalım. Kısaca bir ülkenin tek ilacı iyi yetiştirilmiş öğretmenlerdir. Kısaca, ülkenin başına kötü yöneticilerin geçmemesi için cahil olmayan insanların yetişmesi gerek. Yani, iyi öğretmenlerin yetiştirdiği akıllı insanlar.