Tabii ki böyle planlamamıştınız ama işler yolunda gitmedi. Evliliğe son vermek durumunda kaldınız. Ve çocuğunuz da var… Belki de daha ilk günlerdir. Desteğe ihtiyacınız olduğu herkesçe malum. Peki ama siz kendinize nasıl yardım edeceksiniz? Mütevazı birkaç tavsiyemiz var…

1. Destek alacağınız insanlar
Daha boşanma evresi yaklaşırken birileriyle konuşmaya başlamışsınızdır mutlaka. Arkadaşlarınızı, hatta annenizi arayıp derdinizden söz etmeseniz bile havadan sudan konuşmak suretiyle sohbet edin. İnsanlardan kaçmayın. Ama asık yüzünüzü güldürmek için gereğinden fazla yorulmamalarını sağlamak üzer yalnızca yanınızda olmalarının yeteceğini de uygun bir dille anlatın. Çok ihtiyaç duyuyorsanız profesyonel bir danışmana aklınızdan geçenleri sorabilirsiniz…

2. Yalnız zamanlar
Sizi en çok ürkütecek şeylerden biri hem eşinizden hem de çocuğunuzdan uzaktayken ne yapacağınızı bilememek olacak. Paniğe kapılacaksınız. Bu nedenle özellikle ilk zamanlarda, kendi başınıza kalacağınız her anı planlayın. Zamanla planlamadan da o anları yaşamayı yeniden öğreneceksiniz.

3. Yaratıcılık
Kendinizi iyileştirmek ve kendi başınıza kaldığınız zamanları birer tedavi kürüne dönüştürmek için yaratıcı yeteneklerinize başvurun. Bir şeyler üretmek, başarmak kendinizi temize çekmenize çok yardımcı olacaktır. Bu arada endişelerden kaynaklanan odaklanma zorluğunuzla da mücadele etmiş olursunuz.

İpuçlarının hiçbiri size yardımcı olmazsa, Türkiye'de bu işlerin en kıdemli ismi olan Gönül Yazar'a kulak verin bir de.

4. Çocukla ilişkiler
Eşinizden boşandınız, çocuğunuzdan değil. Onunla aranızdaki her şeyin eskisi gibi olması mümkün değil belki ama yeni durumu eğlenceli bir niteliğe kavuşturmak için yapabileceğiniz pek çok şey var. Ne zaman ihtiyacı olsa etrafta olmaya çalışın. Bahaneler, mazeretler üretmeyin. Size ihtiyacı olduğunda yanında olun. Ancak bunu boşandığınız eşinizin boynunda bir demoklesin kılıcı formunda da kullanmayın. Çocuk sizinle birlikteyse eski eşinizin onunla vakit geçirmesinden rahatsız olmamayı öğrenin. Çünkü ancak bu şekilde boşanmanın yanı sıra gelecek olan endişe dalgalarını hafifletebilirsiniz…

5. Pratik hayat
Kendinize ait bir hayatı yeniden kuracaksınız. Yeni kurduğunuz evin her detayıyla bizzat kendiniz ilgilenin. Bunu zaman kaybı gibi düşünmeyin. Yeni eviniz, yaşama biçiminiz size hayata bağlayacak. Fakat alışkanlıklarınızı da çok radikal bir biçimde değiştirmeyin. Kendinize gelmek için zamana ihtiyaç duymanız normal.

6. Yas tutun
Kimse bir boşanmanın ardından neşeye gark olmaz. Elbette kaybettikleriniz ve başarısız evliliğiniz için üzülecek, hatta ağlayacaksınız. Üzüntünüzü ne kendinizden ne de başkalarından saklamak zorunda değilsiniz.

7. Sağlık
Sağlığınıza dikkat edin. Bırakmayın kendinizi. Spor yapın… Spor size lüzumsuz depresyon hallerinden koruyacaktır.

8. Kendinizi keşfedin
Bu acı dönemi size kendinizle ilgili pek çok şey öğretecektir. Kendinizi üçüncü bir göz olarak da izleyin…

9. Teşhis
Bir ara zaman ayırıp eşinizle evliliğinizin neden yürümediğini konuşun. Ama öfkenizi kontrol altında tutmak şartıyla. Üzüntünüzü ise elbette ifade etmelisiniz.

10. Çocuğunuzla konuşun
Ondan saklamaya çalışmayın durumu. Üzgün olduğunuzu çoktan anlamıştır zaten. Ayrılığın sebeplerini de, gelecekte olabilecekleri de bilmek onun hakkı. Ona doğruları söylemez, onu kendinizden korumak adına yalanlar söylerseniz güvenini kaybedebilirsiniz.