Güler Yücel, eşi Can Yücel’in mezarına iki yıl önce yapılan saldırıyı kınamak için bu yıl anma töreni yapılmayacağını ve müzeye dönüştürülen Can Evi’nin ziyarete kapalı olacağını açıkladı.

Dün ölümünün ondördüncü yılı olan şairin, Muğla’nın Datça ilçesinde bulunan mezarını kızı Su Yücel ve eşi Güler Yücel ziyaret etti. Can Yücel’in diktiği asmadan topladığı yaprakları bir demet çiçek ile birlikte eşinin kabrine bırakan Güler Yücel, mezara saldırıda bulunanların serbest bırakılması ile ilgili son derece üzüntülü olduğunu belirtti.

Güler Yücel, “Sanıklar delil yetersizliğinden beraat etti. Peki, öyleyse bu saldırıyı kim ya da kimler yaptı? Gerçeğin bir an önce ortaya çıkmasını istiyoruz. Gerçek gün ışığına çıkmadan Can’ın mezarını onarmayacağız. Can Evi’ni de geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ziyarete açmayacağız. Can Yücel hayranları bizi anlayışla karşılasın” dedi.

Müzeye dönüştürülen Can Evi bu yıl da ziyaretçilere kapalı olacak.

Datça’da anma etkinlikleri yapılmasa da, sevenleri Can Yücel’i yalnız bırakmayacak. Can Yücel, bu akşam saat 19:30’da Kuzguncuk Çınaraltı Park’ta anılacak. ‘Elbet bir çapulculuğu var akşamüstü saat beşte’ adı altında düzenlenen toplantıda Can Yücel, ölümünün 14. yıl dönümünde anılacak.

Can Yücel’i anma toplantısının katılımcıları arasında Adnan Özyalçıner, Egemen Berköz, Sennur Sezer, Refik Durbaş, İsa Çelik, Nadir Göktürk, Yaşar Miraç, Gülsüm Cengiz, Müslüm Çelik, Mustafa Köz, Ferruh Tunç, Cihan Oğuz, Ercan Kesal, Metin Üstündağ, Hüsnü Arkan, Ayhan Bozkurt ve Cengiz Kılçer yer alıyor. Dostları Çınaraltı Parkı’nda Can Yücel’i anlatacaklar ve şiirlerinden örnekler okuyacaklar.

Saat 21.00’da da Kuzguncuk Mülkiyeliler Birliği’nde fotoğraf sanatçısı İsa Çelik’in hazırladığı bir sinevizyon gösterisi yapılacak.

bianet