16 yaşındaki genç bilimci Elif Bilgin, muz kabuğundan biyoplastik üreterek Google Bilim Fuarı’ndan ödülle dönmüş!(Ağlamaya başlıyor)

16 yaşındayken ne yapıyordunuz? (Ben Lovecraft okuyup kendimi kuul filan zannediyordum) Elif Bilgin ise muz kabuğundan plastik üretmiş! Tam iki sene boyunca kolay çürümeyecek ve aradığı yalıtım özelliklerini sağlayacak bir plastik üretmek için sayısız deney yapmış Bilgin – ve sonunda da Google Bilim Fuarı’ndan Science in Action ödülünü ve 50.000 dolar kazanmış! (Burada her şeyi bırakıp bi süre Elif için “Alemin kralı geliyor, geliyooor, geliyooooor” diye tezahürat yapıyorum)

Elif’in Nature.com‘da yayınlanan röportajı:

Projenin içinde büyüdüğün topluma etkisi ne olacak?

Ben çok büyük ve kalabalık bir şehir olan İstanbul’da büyüdüm. İnsanlar ya telefonlarını şarj etmek için ya da televizyon izlemek için her gün elektrik kullanıyorlar. Projem atık madde olarak bilinen muz kabuklarını elektrik kablolarının yalıtımı için kullanıyor. Bu çözüm hem inanılmaz derecede doğa dostu hem de ucuz, doğaya saldığımız petrol bazlı plastik oranını da düşürme potansiyeline sahip.

Kimden ve neden ilham alıyorsun?

Marie Curie cinsiyet rolleriyle mücadele ederek hayatını radyoaktiviteyi araştırmaya adayan bir kadın bilimci olduğu için benim için çok önemli bir rol modeli ve ilham kaynağı – benim gibi bir çok genç kadın bilimci için de.

En sevdiğin hobin ne?

En büyük hobim voleybol oynamak, İstanbul’daki ligde takım kaptanıyım.

Çok sevdiğin bir müzik grubu ya da şarkı var mı?

En sevdiğim müzik grubu Coldplay, en sevdiğim şarkıları da “The Scientist” (Bilim insanı). Gerçekten.

Elif’i gönülden tebrik ederiz. Fakat macera daha bitmedi, Elif’in dünyayı kurtaran muz kabukları şu an Google Bilim Fuarı’nda finale kalan 15 projeden biri. Kendisine şuradan oy verebilirsiniz. Pamuk eller oylamaya. Eş dostu darlayın, Facebook duvarını zorlayın, Elif’e destek verin.

>>>>>>>>>Elif’e oy verme için tıklayınız<<<<<<<<<

>>>>>>>>Dünyanın yüzünü güldürün, Elif’e oy verin<<<<<<<

>>>>>>>>En güzel mp3ler, anlamlı sözler ve Elif’e oy fırsatı<<<<<<<<<

(Tamam anladılar) Ben oy verirken ışık hızında manyak veliye dönüşüp üç gram bilim tecrübemle başka projelere kulp bile taktım azıcık. (“Sergey yalnız o pek olmamış, biraz daha çalış istersen”) Şaka şaka finalistlerin hepsi çok başarılı. Ama Elif’inki bir başka. Elif sen çok yaşa.

5harfliler