Türkiye’nin çağdaş sanat alanındaki önemli müzelerinden Borusan Contemporary’nin düzenlediği atölyeler çocukları sanatla buluşturmaya devam ediyor.

Atölyelerin programı, müzede sergilenen çağdaş sanat eserlerine paralel olarak hazırlanıyor.

Çocukların hem eğlenmesini hem de ilginç bir sanat deneyimi yaşamalarını sağlamyan atölyelerin programı ise şöyle belirtiliyor:

07.03.2015

Kutuplarda Yaşam (5 – 7 yaş)

“Ortak Zemin: Su” sergisinin yapılacak çalışmaya referans olacak bölümleri, 30 dakika süren rehberli geziyle incelenir. Küresel ısınma, insan ve teknolojinin doğayı nasıl etkilediğinden yola çıkılarak sembol kavramı üzerinde konuşulacaktır. Sonrasında katılımcılar; kendi fikirlerini sembolize etmeyi, imge ve fikir arasında ilişki kurmayı, bir imgenin okunuş yöntemini öğrenecekleri keyifli bir sanat çalışması geçireceklerdir.

***

08.03.2015

Soyut Heykel Yapmak (6 – 9 yaş)

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nda yer alan eserlerden oluşan sergiyi, 30 dakika süren rehberli turla gezdikten sonra farklı yaş grupları için zorluk dereceleri ayarlanmış çalışmaya geçilir. Koleksiyonda yer alan Daniel Canogar’ın çalışmalarından yola çıkılarak telekomünikasyon tellerinin kullanıldığı, eğlenceli bir soyut heykel oluşturma çalışmasıdır.

***

14.03.2015

Çizgisel Üçleme (5 – 8 yaş)

Rehberler eşliğinde 30 dakika süren kısa gezide koleksiyonda yer alan soyut resim yapıtları yakından incelenir. Akrilik boyalar, taraklar ve pastel boyaların kullanılacağı, rengârenk, çizgisel ve dokulu iki boyutlu soyut bir resim üçlemesidir.

***

15.03.2015

Hayalleri Dokuyorum (7 – 10 yaş)

Kısa sergi turu sırasında farklı tekniklerle yapılan çalışmalar yakından incelenir. İplerle hazırlanan basit tezgahta, her katılımcının kendi hayallerini resmettikten sonra dokuduğu eğlenceli bir çağdaş sanat çalışmasıdır.

***

21.03.2015

Asamblaj Yapıyoruz (9 – 12 yaş)

Çocuklara yönelik yapılan 30 dk. sergi turunda görülen eserlerin felsefesi, malzemesi ve içeriği üzerine konuşulur. Eva kumaş ve diğer malzemelerin kullanılmasıyla asamblaj yapımına başlanır. Yapılan çalışma renklendirilerek çalışma tamamlanır.

***

22.03.2015

Tek Noktadan Soyut Resim (6 – 8 yaş)

Kısa süren rehberli, zaman zaman dramanın kullanıldığı sergi gezisi sırasında Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nda bulunan renkli çalışmalar yakından incelenir. Bu paylaşımdan sonra atölyeye geçilir. Hazırlanan büyük bir kağıda, boya istasyonundan seçilen renklerle, müzik eşliğinde, çalışma yapılır. Her çocuğun üçleme yapacağı soyut bir çalışmaya sahip olması sağlanarak atölye tamamlanır.

Detaylı bilgi için tıklayınız.