6 yaşındaki Efe Boz, 12 Mayıs 2010’da anasınıfında tek başına gönderildiği tuvalette yerine tutturulmayan bir lavabonun yere düşerek kırılan parçalarının şah damarını kesmesiyle yaşamını yitirmişti. Efe Boz’un annesi ve babası, sorumluların cezalandırılması ve başka hiçbir çocuğun eğitim ortamlarındaki ihmallerden dolayı yaşamını kaybetmemesi için mücadelesini sürdürüyor.

Efe Boz'un annesi ve babası, 2011 23 Nisan'ında TBMM'ye yürüdüler.

Efe Boz’un babası Kemal Boz, olayı gündemde tutmak için 2011 yılında İstanbul’dan Ankara’ya yürümüş ve yürüyüşünü 23 Nisan’da TBMM önünde tamamlamıştı. Aile, TBMM Dilekçe Komisyonu’na teslim ettikleri 115 bin imzayla aynı talebi yinelemişlerdi: “Tüm çocuklar için yaşam hakkı, tüm çocuklar için güvenli eğitim alanları!”.

Ekim 2011’de tekrar taleplerini bir daha yenilemek için TBMM’ye giden anne ve baba, meclis içerisinde çeşitli düzeylerde görüşmelerde bulundu. Karar vericilerden öncelikli talepleri, eğitim ortamlarında güvenlik standartlarının belirlenip iş güvenliği yasasındaki gibi bir yönetmelik oluşturulması idi.

Devletin okullarına sapasağlam emanet ettikleri çocuklarını fiziksel güvenlik eksiklikleri ve ihmaller sebebiyle okul çatısı altında kaybetmiş aileler Nisan 2012’de Gündem Çocuk Derneği ve Boz Ailesi ile bir araya gelerek tekrar Meclis’te taleplerini dile getirdi.

Efe’nin hayatını kaybetmesinden sonra en az 26 çocuk daha eğitim ortamlarında hayatını kaybetti.

Karar vericiler nezdinde henüz herhangi bir gelişme olmasa da, Efe’nin ölümü hakkında açılan İdari Mahkeme, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü kusurlu bularak tazminat verilmesine hükmetti. Ancak önlem almayarak Efe’nin ölümünde kusuru olan okul müdürü başta olmak üzere 7 kişinin halen 28’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına devam ediliyor.

6 günde tamamladığı yürüyüşte 12 kilo kaybeden, kalsiyum çekilmesiyle ciddi sağlık sorunları yaşayan baba Kemal Boz ve anne Nurdan Boz, bugün Milli Eğitim’in sorumsuz ve ihmalkâr yöneticilerinin “kusur yok ihmal yok” diyerek adaletten kaçmalarından, sorumluları aklamaya çalışan, örtbas çabası içine giren idari ve mülki amirlerden daha da yorgun düşmüş durumdalar.

Kendi çocuklarını kaybeden bir anne ve babanın, diğer çocukların yaşam hakkı konusunda verdikleri mücadele, saygıyı ve desteği hak ediyor. Eğer siz de destek olmak isterseniz 18 Mart Pazartesi günü saat 10.00’da, onuncu kez görülecek duruşma için Kartal’da İstanbul Anadolu Adliyesi 28’inci Asliye Ceza Mahkemesi’ne gelebilirsiniz.

Biz orada olacağız, ya siz?

Gündem Çocuk Derneği

“Çocuklar için daha iyi bir dünya…”

Ayrıntılı bilgi için: Didem Ünsür didem@gundemcocuk.org