Birkaç zaman evvel kızıma bir tamir merakı geldi. Bir yerlerde tornavida, boru falan gördüğü anda saldırıp “Tamir yapıcamm” diye bağırıyordu. Pek birşeylerle oynamaktan hoşlanmayan bir çocuk olduğu için ve istediği şeyler de oldukça tehlikeli olduğundan, bir oyuncak mağazasına gidip plastik veya ahşap tamir setlerinden alayım dedim. Orada bulunan görevli hanıma tamir setlerinin yerini sorduğumda kızcağız bana şaşırır bir edayla “Kızınız için mi?” diye sordu. Ardından bereber reyona gittiğimizde yaptığım hatayı anladım. Meğerse tamir seti erkek çocuklar içinmiş!!! Nereden mi anladım? Tabii ki üstünde biz ebeveynlere yol göstermek için iliştirilmiş fotoğraflardan. Aldığım tamir setinin üstünde onunla oynarken çekilmiş erkek çocukların bir fotoğrafı vardı. Ben de benim gibi hataya düşen ebeveynler için edindiğim bilgileri aktarayım dedim.
Bir kız çocuğunuz varsa alternatif çok. İlk olarak bebekler tabii ki. Malum her kız bebek bakmasını bilmeli. Bunların aparatları da var. Banyo yaptırabilir, beşikte sallayabilir, makyaj yapabilir falan. Makyaj setleri ayrıca var zaten. Her kız doğuştan süslenmesini bilsin. Makyajsız kadın olmaz diye oyuncak firmaları hemen ebeveynlerin imdadına yetişmiş. Yok yine olmaz, bu kız yemek pişirmeyi bilmeden nasıl çocuk bakacak diyorsanız, tabii ki bunun da çözümü var. Kızlar için oyuncak tencereler, tabaklar, mikserler, fırınlar mevcut. Her bir ürünün üstünde bu ürünlerle ne kadar mutlu olduğu gözlerinden okunan kız çocuklarının resimleri var zaten. Temizlik sorunu da çözülmüş. Minik ütüler, çamaşır makineleri, süpürgeler üretilmiş küçük hanım evlatlar için.

Gelelim erkeklere… Kendileri asla bebekle oynayamaz. Zaten erkek adam bebek bakamaz. İlla bebeği olacaksa böyle ne biliyim silahlı, asker elbiseli, bıçaklı adamlar var. Onlarla oynasın. Doktor setleri, dişçi setleri, inşaat setleri de erkek çocuklar için üretilmiş oyuncaklardan. Hepsinde erkek çocuk fotoğrafları mevcut. Gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz. Erkek çocukların vazgeçilmezi arabalar, kız çocuklarının asla ellememesi gereken grupta. Zaten kadınlar iyi araba kullanamaz mantığıyla tüm araba setlerinde onlarla oynayan erkek çocukların resimleri var.

Ben işimi sağlama alayım de cinsiyetsiz oyuncaklara yöneleyim diyosanız iş o kadar da basit değil, uyarayım. Puzzle, oyun hamuru, boyama kitapları satın alabilirsiniz, ama renklere, şekillere dikkat edin. Öyle pembeli membeli, kalpli böcekli şeyleri gidip oğlunuza almayın sakın. Kızlara gelince dikkat. Bu oyuncakların bazıları zeka gelişimine yararlı. Sonra doktor, dişçi falan olacağım, manken olmaycağım derse setini alamazsınız baştan söyliyim. Bu hususlara dikkat edelim de, ileride “Oğlum bebekle, kızım doktor setiyle oynadı diye bu çocuk tuhaf dediler, kreşten atıldı…” şeklinde söylenmeyelim. Oyuncak üreticileri baştan uyarmış bizi.

Gelelim Asya Hanıma… Kendisi benim ve üretici firmaların tüm ikazlarına rağmen kız oyuncak, erkek oyuncak ayrımına pek sıcak bakmıyor ve tamir setiyle halen ısrarla oynuyor. Hattâ oyuncak bebekleri inadına bir kenara savurup, tamir setiyle, arabalara daha çok ilgi gösteriyor. 22 aylık bir çocuk, topluma ve bu ayrımcılığa karşı direnişini sürdürüyor.