Hiç kuşku yok ki bebek için en ideal besin anne sütüdür.

Bebeklerin ilk 6 ay yalnızca anne sütü ile beslenmesi, altıncı ayda uygun ek besinlere başlanarak emzirmenin 2 yaşa kadar devam etmesi en doğru ve doğal olan beslenme şeklidir.

Anne sütü bebeğin sağlıklı büyüme ve gelişmesi için gerekli protein, şeker, yağ, sıvı, kalori, vitamin ve mineralleri yeterli miktarlarda içerir. Aynı zamanda bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiren çok sayıda bağışıklık maddelerini içerir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin zatürre, bronşit, orta kulak enfeksiyonu, ishal, menenjit gibi bir çok viral ve bakteriyel enfeksiyona yakalanma riski çok daha azdır. Hasta olduklarında da anne sütü ile beslenmeyen bebeklere göre daha kolay iyileşirler. Üstelik anne sütünün bu koruyucu etkisi anne sütü kesildikten sonra da uzunca bir süre devam eder.

Anne sütünün alerjik hastalıklardan koruyucu etkisi de vardır. Özellikle ailede besin alerjisi, egzema gibi alerjik hastalıklar varsa bebeğin ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesi çok önemlidir. Anne sütü insan sütü proteini içerir, oysa inek sütü ve hazır mamaların içerdiği protein bebeğin bağışıklık sistemi için yabancıdır ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

Anne sütü ile beslenmenin erişkin yaşta obezite, diyabet ve bazı kanser türlerinden koruyucu etkisi olduğunu gösteren bilimsel araştırmalar da vardır.

Emzirmenin anne sağlığı üzerine de çok olumlu etkileri vardır. Anne ile bebek arasında yakınlık ve ruhsal bağın kurulmasını sağlar. Emzirme ile anne vücudunda salgılanan hormonlar (prolaktin, oksitosin) doğum sonrası kanamalarını azaltır, rahmin daha çabuk toparlanmasını sağlar, annenin kilo vermesini kolaylaştırır. İlk 6 ay yalnızca anne sütü veriliyorsa annenin adet görmesini geciktirerek vücuttan demir kaybını önler ve yeni bir gebelik için doğal korunma sağlar. Emziren annelerde yumurtalık ve meme kanserine yakalanma riski daha azdır.

Sindirimi kolaydır, kabızlık, kolik gibi bağırsak problemleri daha az görülür.

Anne sütü ve emzirmenin anne ve bebek sağlığı üzerine olan olumlu etkilerinin yanı sıra sosyal ve ekonomik faydalarını da belirtmek gerekir.

Anne sütü bedava, steril ve kullanıma hazırdır. Annenin hayatını kolaylaştırır; su kaynatmak, biberon sterilize etmek, gece hazırlamak için kalkmak gibi işlerden kurtarır. Her daim kullanıma hazır olduğu için annenin daha kolay dışarı çıkmasına ve gezmesine imkan verir.