Milli Eğitim Bakanlığı, kurduğu Alo 147 hattıyla aileleri tarafından eğitimleri engellenen çocuklara ulaşmaya çalışıyor. Son olarak Ağrı’da bu hattı arayan üç kız öğrenci eğitimine devam etme olanağı buldu. Ağrı Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ayrıca başlattığı “Yarın Sizdeyiz” projesi de 63 öğrenciyi okul sıralarına kazandırdı. 

Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, proje sayesinde öğretmen-veli arasında sıcak ve samimi diyalog kurulduğunu söyledi. Başlattıkları proje kapmasında her öğretmenin hafiye gibi çalıştığını ifade eden Milil Eğitim Mdürü Fatih Başak şöyle dedi:

“Öncelikle çocuklarını okula göndermeyen aileler tespit ediyoruz. Bölgenin öğretmenleri tarafından okul bitiminde veya hafta sonu evlerine giderek velileri ile konuşuluyor. Veliye psikolog gibi yaklaşan öğretmenlerimiz çocuklarının okutmalarının yararlarını anlatıyor. Maddi nedenden çocuğunu okula gönderemediklerini belirten aileye devletin her türlü imkanı sağladığını söylüyoruz. Büyük bir özveri ile ev ev dolaşan öğretemlerimiz için bunun yorucu olduğu kadar severek ve isteyerek yaptıklarını da biliyorum. Bu eğitim öğretim yılının başında başlattığımız kampanya ile ilçe ve kent merkezimiz dahil 63 öğrenciyi yeniden okula kazandırdık. Ayrıca bakanlığımızın açmış olduğu Alo 147 ihbar hattına gelen 3 şikayeti de değerlindirip o çocuklarımızı da okula kazandırmanın mutluluğu içindeyiz.”

Evlerine gelerek ailelerini ikna edip yeniden okula gitmelerini sağlayan öğretmenlerine minnettar olduklarını söyleyen öğrencilerden Aslı Kaya, “8 yıllık zorunlu eğitimi bitirdikte sonra ailelerimiz bizi okula göndermeyip ev işlerinde kullanıyor, ya da çocuk yaşta evlendiriyor. Okuyup, öğretmen, doktor, savcı gibi meslek sahibi olmak istiyoruz. Bizim tek isteğimiz okuma özgürlüğümüzün olması” dedi.

Kaynak: Radikal