Norveç’te yapılan bir araştırma, kadınların adet döngülerinin astım gibi solunum yolları hastalıklarının belirtilerini ağırlaştırdığını ortaya koydu.

Norveçli bilim insanları, 4.000’e yakın kadını gözlemledikleri araştırmada yumurtlama döneminde belirtilerin ağırlaştığını tespit etti.

Araştırmanın sonuçlarını American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine adlı dergide yayımlayan uzmanlar, kadınların solunum yolları hastalıkları için aldıkları ilaçların adet dönemine uyarlanabileceğini belirtiyor.

Araştırma kapsamındaki kadınların tümünün en fazla 28 günde bir adet gören ve doğum kontrol yöntemi olarak hormon tedavisine başvurmayan kişiler olduğu belirtiliyor.

Bunların yüzde 28,5’i sigara içen, yüzde 8’i ise astım teşhisi konmuş kadınlar.

Adetin 10 ila 22. günleri arasında hırıltılı nefes almanın 7 ila 21. günler arasında ise nefes darlığının had safhaya ulaştığı ve yumurtlama anında hafif bir düşüş kaydedildiği belirtiliyor.

Araştırma, sadece astım hastalarının değil, aşırı kilolu ve sigara içen kadınların da yumurtlama sonrası dönemde öksürüklerinin daha kötü olduğunu tespit etti.

Kadınların adet dönemleri karmaşık hormonal süreçler tarafından belirleniyor.

Hormon seviyeleri yükselip alçalıyor, yumurtlama döneminde ise vücut ısısı artış gösteriyor.

Uzmanlar bu dalgalanmaların solunum yoları üzerinde doğrudan, enfeksiyon kaynaklı yangılar üzerinde dolaylı etkisi olabileceğini belirtiyor.

Bergen’deki Haukeland Üniversite Hastanesi’nden Dr. Ferenc Macsali, Amerikan tıp dergisinde yayımladığı makalesinde, adet döngüsü içerisinde, bütün belirtilerde büyük değişiklikler gözlemlediklerini belirtti.

Astımlı kadınlarda “bariz” belirti değişikliklerinin tespit edildiğini belirten Dr. Macsali “Astım ilaçlarının kadının adet döngüsüne göre ayarlanması, ilacın etkisini artırıp hastalık durumunu ve bakım masraflarını azaltabilir” dedi.

İngiltere Astım Merkezi’nden Dr. Samantha Walker ise astımı tetikleyen farklı etkenler olduğunu ve bunun kişiden kişiye değişebileceğini belirterek “Astımlı kadınlar eğer belirtilerin ayın belli dönemlerinde kötüleştiğini fark ediyorsa, o doğrultuda önleyici tedbirler alabilir” dedi.

Kaynak: BBC Türkçe