Tarlabaşı Toplum Merkezi Parlayan Çocuklar Kulübü üyesi Şükran Albay ve Mert Aydoğan Çocuk Kitapları Haftası’nda kendilerini etkileyen iki kitabı kaleme aldı.

12 yaşındaki Şükran Albay, yazar Ingelin Angerborn’un kaleme aldığı Talih Yıldızı’nı, Mert Aydoğan da Leonie Pratt’ın Gezegenimiz Dünya kitabını önerdi.

“Dört defa okudum”

Albay Kanat Çocuk’tan çıkan Talih Yıldızı’nı anlattı:

Kitabımı öğretmenim tarafından hediye olarak aldım. O zaman üç ay tatile girmiştik. Ben de o kitabı bir an önce okumak istedim.

Eve gidince hemen başladım okumaya. İlk önce biraz sıkıcı geldi, ama sonradan gerçek bir macera başladı.

Kitabın kahramanı Astrid köpek olmuştu. Bunun gerçek hayatta olmayacağını bilsem de bu beni çok etkiledi. Merakla devam ettim.

İçimden, acaba ne olacak, Astrid köpeğe dönüştüğünü ailesine anlatabilecek mi, diye devam eden bir sürü sorum vardı.

Kitabı bitirince o kitabın maceralı bir hikâye kitabı olduğunu anladım. Ben de macera dolu kitaplara bayılıyorum. Dört defa okudum hiç sıkılmadım.

Olsa, yine okurum…

“Uzay ilgimi çekti”

12 yaşındaki Mert Aydoğan TÜBİTAK’tan yayınlanan bir kitabı, Gezegenimiz Dünya’yı önerdi:

Gezegenimiz Dünya kitabını çok sevmiştim. Yaklaşık sekiz yaşında okudum. O zamanlar Tarlabaşı Toplum Merkezi’nde (TTM) İlknur Abla vardı. Kütüphaneden istediğimiz bir kitabı seçip, ona yazdırabiliyorduk. Kitap belirli bir süre bizde kalabiliyordu.

O yıl uzay konusu gerçekten de çok ilgilimi çekiyordu. Araştırmaya başladım. Gerçekten de karışık bir konuydu.

Öğretmenim Erdil Hoca bana, böyle konularla ilgileniyorsan, gezegenlerle ilgili bir kitapta sorularının cevaplarını daha net bulabilirsin, dedi. Ben de olmadığını, ama TTM’den bulabileceğimi söyledim ve buldum.

Kitap 50’ye yakın sayfaydı. İçinde aradığım bilgilerin çoğu vardı ve çok yararlıydı. Bir hafta içinde geri getireceğimi söyleyerek alıp okudum.

Aslında sevdiğim daha bir sürü kitap var ama bu kitabın benim için yeri ayrı…

– Talih Yıldızı, Ingelin Angerborn, Kanat Çocuk, Çeviri: Ali Arda, 128 sayfa

– Gezegenimiz Dünya, Leonie Pratt, TÜBİTAK Yayınları, Çeviri: Seçil Heper, 33 sayfa

Kaynak: Bianet.org